Ana Sayfa / Bebek / Bebeğin Kucak İstemesi ve Tutulması

Bebeğin Kucak İstemesi ve Tutulması

Öncelikle yeni doğan bebek nasıl tutulur? Bu soruya bir cevap getirelim. Yeni ebeveynlerin karşılaştığı birçok soru gibi, bebeğimizin umutsuzca bize anlatmaya çalıştığı şeyleri de izlemeli ve dinlemeliyiz. Rahat değilse, en erken hafta ve aylarda bile bize haber verir. Bu iletişimi yok saymak, eşimizin veya arkadaşınızın iletişimini görmezden gelmek kadar yararsızdır. Bebeğimizin bize söylemeye çalıştığını anlamaz bir şekilde duyarak aslında kolaylıkla önlenebilir olan sorunlar başlar. Evet, bebeğimizin dilimizi öğrendiklerinde neye ihtiyaç duyduklarını bilmek daha kolaydır. Ancak hareketleri, yüz ifadeleri, vücut dili ve sözlü anlatımlar yalnızca dikkat edersek bize zengin bilgi verebilir. Bebeğin işaret dili öğretilmesi ( bebek yaklaşık altıncı ayla üçüncü ayın başında başlayabilir ) ayrıca ihtiyaçlarını daha net tanımayı kolaylaştırabilir, ancak bundan çok önce anne-baba duygusal ve fiziksel düzeyde kelimelere ihtiyaç duymaksızın çok yakından bağlantı kurabilir.

Yeni doğan bebeğin bu şekilde tutulması sakinleşmesini sağlar

Bebeğin kucak istemesi

Bir bebeğin önceden belirli bir saatte neye ihtiyaç duyacağını tahmin etmek mümkün değilken genel olarak başlarında sol tarafımızda tutulmasını ve rahminde olduğu gibi kalbimizin sesini duymasını isterler. Bu yüzden bebeğin kucak istemesi doğaldır. Araştırmalar bunun bebeğin duygusal gelişimini kolaylaştırdığını göstermektedir.  Ayrıca varlığımız onları rahatlatır ve duygusal ve fiziksel olarak yatıştırır. Bebekler, nazik, doğal, sezgisel bir şekilde kucaklanmayı ve ani bir değişiklik ya da hareket olmadan sevgiyle, sakin ve nazikçe tutulmayı severler. Birçok fizyolojik yarar sağlayan cilt-cilt temasını da severler. Bir bebek kucağa alındığında veya kollarınızı kullanarak tuttuğumuzda, bebeği içeri bakacak şekilde yerleştirin. Bu, ana babanın bebeğin ipuçlarına katılmasına ve aşırı uyarılmasını önlemeye yardımcı olur. Bebeğin omurganın normal gelişmesine de yardımcı olur. Kafasının her zaman nazikçe ama sıkıca tuttuğundan emin olun.

Onu kaldırdıktan sonra, ona dikkatinizi verin. Eğer kıvranıp sertleşirse ya da rahatsız görünüyorsa, farklı bir konum deneyin. Görünüşe bakıp rahat hissedene kadar denemeye devam edin. Bebeğin gün boyunca mümkün olduğunca çok kucak istemesi istediğini bir çok yönden size bildirir. Bütün gün tutulması konusunda ısrarcı olan bir bebek, ihtiyaçlarını en güzel ve en etkili şekilde bildiğini bilir. O “şımarık” değil akıllıdır! Ve araştırmalar, en çok kucaklanan bebeklerin en az ağladığını ve en güvenli duygusal bağlılığa sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bebek ile birlikte uyumak yararlı mıdır?

Bebeğin gündüz yanı sıra gece de kucaklayın, böylece varlığınızın devamı konusunda güvence altına alınmış olur ve böylece nefesini izleyebilirsiniz (bu da sizden uzak dururken olduğundan daha düzenli olacaktır). Diğer tüm memeliler ebeveynleriyle birlikte uyumaktadır. Bunun şekilde anne kokusunu alarak uyuyan bebekler, kalp hızlarını, solunum hızlarını, kan basıncını, kan şekeri düzeylerini ve vücut sıcaklığını geliştirdiler. Ve sevginin nasıl olması gerektiğini öğrenirler.

Elbette bunlar sadece genel kurallardır. Sadece bebeğiniz, her yaşta bileceği gibi, herhangi bir anda neye ihtiyacı olduğunu bilir. Kalbinin size ne anlattığına güvenin. Kucaklayın, izleyin ve dinleyin. Çocuğunuz, sahip olabileceğiniz en iyi ebeveynlik danışmanıdır!

 

İlginizi Çekebilir!

Dijital Termometre ile Bebeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin ateşi periyodik olarak ölçmenin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Ve, doğru bir şekilde bebeğin ateşini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.