Ana Sayfa / Bebek / Bebekler için en iyi ek gıda

Bebekler için en iyi ek gıda

Altı aylıktan itibaren bebeğiniz çok farklı gıdalar yemeye başlayabilir.Bu dönemden sonra bebek için ek gıda verebilirsiniz. Bebeğe çeşitli lezzet ve tatları almaya çalışmasına yardımcı olmalı ve öncelikle sebzeler vererek alıştırmalısınız. Çeşitli gıdalar bebeğinizi besler ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alır. Artık bebeğinize hayat boyu sürecek sağlıklı beslenme alışkanlığına başlayabilirsiniz.

Peki, bebeğiniz ne yemeli? Bebeklerde ek gıda ne olmalı? Bebeğiniz için en iyi ek gıda nedir?Bu yazımızda bebeğiniz için en iyi besini sizler için irdeledik.

1. Sebzeler

Bebeğiniz sütten kesilir ise 6 ayından itibaren çok çeşitli sebzeler vermelisiniz. Bebeğinizi erken sebzelerle tanıştırmak, büyükken sebzeleri yiyip tadını çıkarması anlamına gelebilir. Yani ilk ayda sebzelere alıştırmanız çok faydalı olacaktır.

Sebzeler yemeklerine renk, lezzet ve çeşitlilik katmaktadır. Vitaminler, mineraller ve lif oranı da çok yüksektir. Sebzeler sağlıklı büyüme ve gelişmeye yardımcı olurlar ve uzun vadede bazı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilirler.

Sütten kesilmiş ise bu süreç başlangıcından itibaren bebeğinize yeni sebzeler vermek daha kolaydır. Büyüyünceye kadar beklerseniz bilinmeyen gıdaları ve yabancı lezzetleri reddetme olasılığı daha yüksektir. Eğer yeni bir sebze denediğinde bebeğiniz yüz çevirirse, hoşlanmadığı anlamına gelmez. Yeni tat onu sadece şaşkına çeviriyor olabilir.

Lahana,  ve tere gibi bazı sebzeler çok yararlı  ancak bebeğinizin sevmeyi öğrenmek zorunda kalabileceği güçlü bir tada sahiptir. Onu ilk önce kabul etmiyorsa, onu yemeye ikna etmeye çalışmayın. Sabırlı olun. Birkaç gün boyunca menüden çıkarıp tekrar deneyin. Bebeğinizin onları sevmediğine karar vermeden önce en az sekiz kez yeni sebzeler sunmanız gerekebilir. Bebeğinize, havuz ve patates gibi daha tatlı tadı olan sebzelerle daha cazip gelmesine çalışın.

Bebeğiniz püre veya püre haline getirilmiş gıdalar yerine daha taneli gıdalar tercih ettiğinde, zorlansa bile onunla baş etmesine izin verin. Kaşıkla beslenmek yerine yemeğini kontrol etme hissi isteyebilir. Ona örneğin yeşil fasulye, haşlanmış brokoli veya yumuşak pişmiş havuç vererek deneyin.

2. Balık

Bebeğinize iyi öğütülmüş balıkları altı ay sonra verebilirsiniz. Balık özellikle bebeğiniz için iyidir. Protein, vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Balıkta omega-3 yağ asitleri, özellikle taze somon ve uskumru gibi yağlı balıklar bebeğinizin beyin gelişiminde önemlidir.

Bebeğinize herhangi bir balık verirken, iyice pişirildiğinden emin olun. Balık, ince parçalı olmalı. Balıkları daima dikkatle kontrol edin ve kıçıkları çıkarın.

Bebeğinizin yememesi gereken besinler arasında bazı balık türleri gelir. Bunlar, köpekbalığı, kılıçbalığıdır. Bu balıklar bebeğin büyüyen sinir sistemini etkileyebilecek cıva izlerine sahiptir.

Gıda alerjileri konusunda endişeleniyorsanız, balık ile başlamayı geciktirmenize gerek yoktur. Balığın ilk zamanlarda tehlikeli bir alerjen olmadığı bilinmektedir.

3. Beyaz ve Kırmızı Et

Et, mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca demir ve çinko ihtiyacı için iyi bir  besin kaynağıdır. Ayrıca az miktarda D vitamini içerir. Bebeğiniz altı ay ya da yedi aylıkken, hamile olduğunuzda demir stokları tükenmeye başlıyor. Dolayısıyla yemeklerine diğer demir kaynaklar sunmak önemlidir.

Kırmızı et, bebeğiniz için kolay emilen demiri sağlar. Demir kırmızı kan hücrelerinin vücuttaki hücrelere oksijen vermesine yardımcı olur ve beyin gelişiminde önemlidir. Maalesef demir eksikliği, zaman içinde öğrenme ve davranış sorunlarına neden olabilir. Çocuklarda en yaygın besin eksikliklerinden biridir. Bu nedenle bebeğinizin diyetinde kırmızı etten ve diğer kaynaklardan demir aldığından emin olmanızın nedeni budur. Küçük bebekler için, et ve havuç püresi ile birlikte hazırlayın. Çiğneme becerisi olan daha yaşlı bebekler iyi pişirilmiş, ince doğranmış etler yiyebilirler.

Bebeğiniz severek püre veya iyi ezilmiş halde meyve ve sebzeleri yediğinde kümes hayvanları ve kırmızı ete geçebilirsiniz.

Et suyunu salana kadar ve herhangi bir kemikten çıkıncaya kadar daima eti iyice pişirmeye dikkat edin.

4. Bakliyat ve Fasülye

Bakliyat ve fasülye protein ve demir için iyi bir kaynaktır. Bebeğinizin seveceği yumuşak kıvamda hızlı ve kolay pişirilir ve et veya balık için iyi bir yedek besindir.

Bebeğiniz vejetaryen bir diyet yiyorsa, günde iki kez fasulye, mercimek ya da nohut gibi bakliyat vermeye çalışın. Aynı zamanda iyi protein kaynakları olan diğer et alternatifleri iyice pişirilmiş yumurtadır.

Nohut, sebze veya meyve ile mercimek veya diğer pişmiş bakliyatları bebeğiniz için ihtiyaç olan demirleri almasına yardımcı olması için karıştırmaya çalışın. Örneğin, bebeğinize püre şeklinde olan mercimeklerini, havuç veya patates ile vermeyi deneyebilirsiniz. Sebzedeki C vitamini, bebeğinizin cildi için demir emilimine yardımcı olur.

Kalaylı bakliyat ve fasulye kullanmak iyidir, ancak ekteki şeker veya tuz olmadığından emin olmak için etiketi kontrol edin.

5. Havuz ve Brokoli

Havuç

Havucun turuncu renginde büyük miktarda beta-karoten içeren  antioksidan vardır. Beta-karoten vücuttaki A vitamini haline dönüştürür ve büyüme ve sağlıklı kalmak için gereklidir. Havuç pişirirken doğal tatlılıkları ortaya çıkar ve tatlılık tercihleri ile doğan bebeklere hitap eder. Küçük bebeğiniz için havuç verirken, yumuşak olana kadar pişirdiklerinden emin olun. Ardından püre yapın ya da bebeğiniz daha fazla taneli yiyecekleri yiyorsa, iyi pişmiş kıyılmış havuç verebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli bebek için gereken kalsiyum ve c vitanını sağlar

Brokoli gerçek bir süper besindir, çünkü C vitamininin mükemmel bir kaynağıdır ve ayrıca beta-karoten, folik asit, demir, potasyum ve lif içerir. Suda kaynayan brokoli, C vitamini içeriğini yarı yarıya keser, bu nedenle en iyisi buharla veya mikrodalgayla fırlatın. Bebeğiniz brokoli tadına hevesli değilse, patates veya bal kabağı gibi tatlı sebzelerle karıştırın.

6. Yoğurt

Yoğurt bebeğinize güçlü, sağlıklı kemik ve dişler için önemli olan kalsiyum, protein ve fosfor sağlar. Yoğurt ayrıca sindirime yardımcı olan ve bağışıklık sistemini destekleyen iyi bakterilerden olan probiyotikler içerir. Bebeğin diyetlerinde yağa ihtiyacı vardır, bu nedenle düşük yağlı veya yağsız çeşitler üzerinde yoğurt seçin. Ayrıca şeker oranı yüksek aromalı meyveli yoğurtlarından kaçının. Lezzet eklemek isterseniz, az miktarda meyve püresi ekleyebilirsiniz. Bir yaşından küçük bebekler, yoğurtta bulunan süt proteinlerine tepki gösterebilirler, bu nedenle küçük bebeklere servis etmeden önce çocuk doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir!

Dijital Termometre ile Bebeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin ateşi periyodik olarak ölçmenin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Ve, doğru bir şekilde bebeğin ateşini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.