Ana Sayfa / Bebek / Bebeklerde besin alerjisi

Bebeklerde besin alerjisi

Bebeğimdeki alerjileri nasıl bilebilirim?

Fazladan bir diyete geçtiğinizde, bebeğinizin neyi sevip neyi sevmediğini mutlaka göreceksiniz. Bununla birlikte, herhangi bir alerji veya intoleransı belirtisi aramak önemlidir. Hepsinden iyisi, bazen bebeğinize en problemli yiyecekleri vermektir. Bunu yaparak onun tepkisini takip edebileceksiniz.
Ek yiyeceklere geçmeye başladığınızda, bebeğinizi pirinç, elma ve armut gibi alerjiye neden olmayan bebek yiyecekleriyle beslerseniz en iyisi olur. Daha sonra yaklaşık 6 ay daha alerjik yiyecekler verebilirsiniz. Bu emzirmenin ideal yoludur. Alerjiler bebeklerde yetişkinlerden daha yaygındır, ancak erken çocuklukta sadece yaklaşık% 7-8’dir. İnek sütü alerjisi gibi birçok alerji bebek büyüdükçe taşar.

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri

Alerjilerin hoşgörüsüzlükten farklı olduğu belirtilmelidir. Alerji aşırı tepki gösteren bir bağışıklık sistemidir. Hoşgörüsüzlük, örneğin, laktozu fiziksel olarak sindiremediğinde, tıpkı laktoz ile olduğu gibi meydana gelir. Gıda alerjisinin en yaygın belirtileri şunlardır:
  • Göz ve dudak şişmesi
  • Düzeltme, kusma ve bazen makbuz
  • Solunum, burun akıntısı, kırmızı gözler ve hapşırma
  • Kaşınma, tarama ve egzama
Solunum darlığı ve tansiyon anafilaksi belirtileri olabilir. Bu durumda, acil tıbbi yardım için bir ihtiyaç vardır, ama neyse ki, alerjik reaksiyonlar nadirdir.

Alerjiye neden olan yiyecekler

Bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla alerjiye neden olur. Bu yiyecekler şunları içerir:
  • Buğday içeren yiyecekler ve şurup içeren diğer yiyecekler
  • İnek sütü
  • yumurta
  • Balık ve molyusk
  • Öğütülmüş fındık
  • Cevizler
Bebeğinizin gıda alerjisi olduğundan endişe ediyorsanız, onlara yukarıda listelenen yiyeceklerden birini veya birkaçını vermek iyi bir fikirdir. Ancak bu yiyeceklerin tümüne 6 aylıkken verilmemelidir.

Fındık alerjisi

Bebeğinize zaten gıda alerjileri veya egzama gibi alerji teşhisi konmuşsa veya ailedeki alerjiler önceden var olan alerjileri varsa, bebeğiniz fındıklara alerjisi olabilir. Bebeğinize fındıklı fındık veya besin takviyesi vermeden önce doktorunuza danışın.
Bebeğinizde alerji tespit edilmezse veya aile üyelerinize alerjiniz yoksa, 6 ay sonra bebeğinize fındık veya fındıkla birlikte yiyecek verebilirsiniz. Bununla birlikte, onları ezmeyi unutma – beş yaşın altındaki çocuklar boğulma tehlikesi içerdiğinden asla kuruyemiş veya kabuk veremezler.
Bebeğinize ilk kez fındık verirken dikkatli olun ve alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol edin. Bebeğinizin alerjik reaksiyonu olduğunu düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.
Bebeğimdeki alerjileri nasıl bilebilirim?
Bebeğiniz aldığı yiyeceklere tepki verirse, onu doktora götürün. Doktor sorunu tanımlayabilir ve alerjileri veya intoleransı nasıl ortadan kaldıracağınız konusunda size tavsiyede bulunabilir. Bir bebeğe alerji veya intoleransı teşhisi konulursa, ne yediklerini ve ne yiyemediklerini tanımak biraz zaman alabilir. O zamana kadar her zaman etiketi okuyunuz – gıda etiketleme yasaları, potansiyel olarak alerjik gıdaların belirlenmesine yardımcı olur.
Anne sütünün alerjileri önlemedeki rolü
Uzmanlar, annelerin sütünün bağışıklık sistemini desteklemenin doğal bir yolu olduğunu belirtiyorlar. Alerjileri bebeklerdeki enfeksiyonlardan korur. Bunlar, probiyotik alkokakaritler, nükleotitler ve diğer fonksiyonel bileşikler gibi karışımları içerir. Böylece bebeğinizin azından ilk 6 aylık hayatı için anne sütü ile beslenme veya sağılmış anne sütü ile beslenme bebeklerde alerji oluşmasını önleyebilir.

İlginizi Çekebilir!

Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık dönemi; doğumdan hemen sonra başlayan bir süredir. Yaklaşık 42 gün veya 6 hafta sürer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.