Ana Sayfa / Bebek / Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

Anne bebeğini dünyaya getirdikten sonra beslenmesinde sorumlu olmaya başlar. Öncelikle ne ile besleyeceğine karar vermelidir.Bebeklerde beslenme anne sütü ile başlanmalıdır. Eğer bir problem yoksa bebeğin ve kendisinin sağlığı için emzirmeyi tercih etmesi en doğru seçimdir. Bebeklerin beslenmesi, ilk altı ay sadece anne sütü verilerek yapılmalıdır. Anne sütü besin ve su oranı bakımından yeterli olduğundan başka hiçbir şey verilmez. Bebek 4 ila 6 Aylık olduktan sonra anne sütünün yanında ek gıdalara başlanabilir. Ek besinlere geçerken bebek biraz zorlanacaktır. Ağız açma, yutma ve çiğneme uyumu yavaş yavaş gelişecektir.

Ek Gıda Nasıl Verilmeli

4 ila 6 Aylık olduktan sonra anne sütünün yanında ek gıdalara başlanabilir.

Anne sütü yeterliyse ek gıdalara geçiş zamanının 6. Aydan itibaren olması uygundur. Ek besinler anne sütünün yanında verilen takviye besinlerdir. Yeni besinleri bebek açken yedirmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Vereceğiniz gıda azar azar ve tek çeşitte olmalıdır. Bebeğin besini kabul etmesiyle yavaş yavaş arttırılmalıdır. Bebek gıdayı reddederse kesinlikle zorlanmamalı, belirli bir süre geçtikten sonra gıda yeniden verilmelidir. Ek gıdaya yeni başlarken gıda püre haline getirilerek bebeğin rahatça yutması sağlanır. Bebeğin lezzetleri tatması açısından meyve ve sebze püreleri, yoğurt karıştırılmadan tek başına verilmesi tavsiye edilir.

Her defasında yeni gıdalar sunun. Mümkünse, yeni bir yiyecek daha sunmadan önce iki ya da üç gün bekleyin. (Bebeğiniz veya ailenizin alerjisi varsa, üç gün bekleyin.) Ayrıca, bebeğinizin örnek aldığı gıdaları yazmak iyi bir fikirdir. Olumsuz bir reaksiyonu varsa, gıda günlüğü nedenini belirlemeyi kolaylaştıracaktır.

Bebekler Günde Kaç Defa Beslenmeli

Bebekler ne zaman acıkırlarsa o zaman yemek isterler. Doğdukları ilk aylarda istedikleri her an emzirilmeleri tavsiye edilir. Anne sütü mamalara göre daha kolay sindirildiğinden anne sütü olan bebekler daha çabuk acıkırlar. Mama ile beslenen bebekler ise ilk 3 aylarında dört saate bir beslenmelidirler.

Prematüre bebeklerin beslenmesi normal bebeklere göre biraz da uğraştırabilir. Prematüre bebekler erken doğdukları için iştahları azdır. Emmekten çabuk yoruldukları için emmek istemeyebilirler. Fakat anne yine de bebeği sık sık beslemeye çalışmalıdır. Erken doğan bebekler uyumaya çok eğilimlidirler ve aç olsalar da uyumaya devam ederler. Bu yüzden bebeğinizi her üç saatte bir uyandırarak emzirmeniz gereklidir.

İlginizi Çekebilir!

Dijital Termometre ile Bebeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin ateşi periyodik olarak ölçmenin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Ve, doğru bir şekilde bebeğin ateşini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.