Ana Sayfa / Hamilelik / Çikolata Kisti ve Hamilelik

Çikolata Kisti ve Hamilelik

Çikolata kistleri kısırlığa neden olabilir mi?

Çikolata kisti üreme çağındaki kadınların yaklaşık% 20’sinde görülen bir sorundur. Ortalama olarak kısırlık sorunu olan kadınların% 45’inin çikolata kistleri vardır. Çikolata kisti doğrudan kısırlığa neden olmamasına rağmen, çeşitli durumlarda gebeliğin ortaya çıkmasını önleyebilir.

Çikolata kisti nedir?

Kadınlar her ay adet döngüsü içinde kanama yaşamaktadır. Bu adet kanamasını meydana getiren faktör, uterusun iç tabakası olan endometriumdur. Uterusun iç tabakası olan endometriyum, yatış süresinden sonra olası bir hamilelik için rahim hazırlama adına kalınlaşır. Bu kalınlaşma tabakası bebeğin uterusu olası bir hamilelikte tutmasına izin verecektir. Ancak, sperm hücreleri yumurtlama döneminde salınan yumurtalarla karşılaşmazsa, gübreleme gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle, uterusun iç tabakası olan endometriyum vücuttan bir miktar kanla dışarı atılır. Bu her ay sağlıklı kadınlarda adet olarak görülür. Nedeni bilinmeyen nedenlerden dolayı, uterusun iç tabakası, yani endometriyum, uterusun dışında ve çoğunlukla yumurtalıklarda kalabilir. Endometriyumun uterus içerisine yerleştirilmesinin bir sonucu olarak, kanama alışkanlıkları menstürasyon sırasında devam eder. Ancak, yerleştikleri yer nedeniyle, vücuttan atılamazlar, böylece zamanla dökülürler ve kistik yapılar oluşur. Bu kistler yapı ve görünüm olarak çikolataya benzer. Bu nedenle, bu kistlere çikolata kistleri denir. Çikolata kistleri bir veya daha fazla olabilir. Ortaya çıkan kistlerin büyüklüğü, sayısı ve yeri çok önemlidir. Hamileliğin oluşumuna müdahale edebilecek bir bölgede kısırlığa yol açabilir. Bununla birlikte, yerleştirildiği alan, yapışmalara yol açabilir. Bu nedenle kısırlık meydana gelebilir.

Çikolata kisti ve kısırlık arasındaki ilişki

Her çikolata kisti olan hastanın steril olduğu durum söz konusu değildir. Bununla birlikte, çikolata kistleri genellikle kısırlığa yol açabilir. Çeşitli durumlarda gebelik oluşsa bile; erken doğum, düşük veya başka problemler. Bu nedenle, çikolata kistlerinin IVF tedavisinden önce cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Çikolata kistleri kısırlık dışındaki kısırlık neden olur. Menstrüasyonun nedenleri ağrılı, adet döneminde burun kanaması, menstrüel ağrı için ilaca cevap yoktur. Vücut morlukları, bel ağrısı, yorgunluk, anemi, kronik pelvik ağrı, çocuksuzluk.

Çikolata kistleri iyileştirilebilir mi?

Çikolata kisti için en etkili çözüm; cerrahi yöntemler. Kistler cerrahi olarak çıkarılırsa, kistlerin tekrarlamayacağının garantisi yoktur. Bu aşamada vücutta bulunan mikro boyutlu çikolata kistleri tespit edilemeyebilir ve çikolata kisti operasyona rağmen tekrar geri gelebilir. Kistler herhangi bir belirtiye neden olmazsa ve boyutlar yeterince büyük değilse, düzenli kontroller yeterli olur.

 

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.