Ana Sayfa / Bebek / Dijital Termometre ile Bebeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Dijital Termometre ile Bebeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bebeğinizin ateşi periyodik olarak ölçmenin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Ve, doğru bir şekilde bebeğin ateşini ölçmek çok önemlidir. Konvansiyonel cıva termometresi çocuklar için risklidir. Dijital termometre, güvenlik ve doğruluğundan dolayı iyi bir alternatiftir. Fakat cıva temelli termometreyle aynı şekilde mi kullanılmalı? Bebeğin vücut sıcaklığını ölçmek için dijital termometre nasıl kullanılmalı mı?

Bu makalemiz ile, bir çocuğun sıcaklığını dijital bir termometre kullanarak değerlendirmenin doğru yollarını öğrenmek ve daha fazlasını irdeleyeceğiz.

Standart çoklu kullanımlı dijital termometre

Dijital termometre tipi, sıcaklığın kontrol edildiği vücudun bölümüne bağlıdır. LCD ekrana bir ısı algılayıcısı bulunan metal bir uca sahip düzenli bir dijital termometredir. Ekran doğru okumak için ondalık noktaya kadar sıcaklık gösterir. Oral (ağız), rektal (rektum), ve kotuk altı sıcaklık ölçümü için kullanılır.

Kızılötesi termometre ile bebeğin ateşi kulaktan ve alından ölçülebilir

Timpanik (kulak kanallı) dijital kızılötesi termometre

Bu termometre, yalnızca kulak kanalı sıcaklığı için kullanılır. Kızılötesi ışınları kullanır. Bu ısı seviyelerini bir sensör vasıtasıyla tespit eder ve LCD ekranda görüntüler.

Temporal arter (alın) dijital kızılötesi termometre

Termometrenin bir çocuğun alnına kolayca yerleştirilebileceği şekilde şekillendirilmiştir. Alnın temporal arterinde akan kan sıcaklığını ölçmek için kızıl ötesi ışın kullanıyor.

Dijital termometreler geleneksel termometrelerden daha iyidir çünkü doğru bir okuma sağlar ve cıva ve camın bulunmaması nedeniyle güvenlidir. Amerikan Pediatri Akademisi, bebekler için dijital termometrenin kullanılmasını önerir.

Ateşi Ölçmek İçin Bebeğin Yaş Kuralları

Sıcaklığı alma şekliniz bebeğin yaşına bağlıdır.

Üç ay ve altı: Sadece bir rektal (makat) sıcaklık ölçümü.
Üç ila altı ay arasında: Makattan sıcaklık ölçümünü kullanmaya devam edebilirsiniz ve koltuk altı ve temporal arter (alın) ölçümlerini de kullanabilirsiniz.
Altı ay ile dört yıl arasında: Koltuk altı, alın ve kulak sıcaklık ölçümü yapın. Makat, eğer daha yaşlı bir bebek ise de kullanılabilir.
Dört yıldan uzun süre: Oral sıcaklık okuması yeterli olacaktır ve doğru sıcaklık okumasını sağlayacaktır.

Bebeğin Normal Sıcaklığı (Ateşi) Nedir?

Bebeklerde normal vücut ısısı 36.4 ° C (97.5 ° F) ile 37.5 ° C (99.5 ° F) arasında; 38ºC (100.4ºF) ve daha fazlası, yüksek ateş olarak kabul edilir

İlginizi Çekebilir!

Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık dönemi; doğumdan hemen sonra başlayan bir süredir. Yaklaşık 42 gün veya 6 hafta sürer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.