Ana Sayfa / Doğum / Doğum Öncesi ve Sonrası Masaj

Doğum Öncesi ve Sonrası Masaj

Hamilelik sırasında, anne adayları birçok fiziksel, zihinsel ve psikolojik değişim geçirir. Bu değişiklikler, elbette birçok şikayete neden olur ve anneler için adaylar çok sayıda sıkıntı ve acıdan muzdariptir. Özellikle, her gün alınan kilolar, büyüyen bebek sadece annenin kabiliyetini sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudun çok acı çekmesine de neden olur. Hamilelikte karın ve bel ağrısı için gebelikte alınması gereken bazı önlemler ve uygulamalar ve zaman zaman hafifletilmesi gereken ağrılar vardır. Gebeliğin sağlıklı ve doğal rutin semptomlarını gidermek veya ortadan kaldırmak için uygulanan hamile masaj, anne adayının tüm vücudunu rahatlatır ve ağrıları ve ağrıları için iyidir. Bununla birlikte, gebelikte doğum öncesi masaj deneyimli kişiler tarafından, kiminle ve hangi durumlarda bilinmesi gerektiği ile yapılmalıdır. Bu bağlamda, anne adayında yüksek tansiyon, düşük risk, enfeksiyon gibi sorunlarda prenatal masaj uygulanmamaktadır.

Prenatal masaj, ağrının kemiklerde hissedildiği sindirim sistemi için iyidir ve hamilelikte de bazı problemler vardır. Gebeliklere uygulanan doğum öncesi masaj, annenin daha iyi hissetmesine, vücudunu rahatlatmasına, daha hızlı dolaşmasına, daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Özellikle anne adaylarına doğum öncesi, hamilelik döneminde ve doğum sonrası masaj uygulanmakta, bu nedenle rahatlama sağlanmaktadır. Gebeliğin başlangıcından ve doğum öncesi dönemden yapılan masajlar, anne adayı için son derece rahatlatıcıdır ve aynı zamanda gebelikte çok yaygın olan sırt ağrısı ve uykusuzluk gibi şikayetlerin çoğunu hafifletir.

Hamilelik sırasında annenin eklem ve kaslarındaki değişiklikler meydana gelir. Bu değişimlerin bir sonucu olarak, anne adayları zaman zaman ağrı hissederler, karın, kalça, baziler bölgesinde doğum fissürleri meydana gelir. Doğum öncesi masaj da yararlıdır çünkü hem annenin ağrısını hafifletir hem de doğal yağlarla yapılır, böylece cilt özel bitkisel yağ karışımları ile beslenir ve sıklıkla gebelikte yaşayan ve anne adayları için çok rahatsız olan cilt çatlakları, ayrıca önlenebilir.

Doğum öncesi masaj ile anneler tamamen rahat, rahat ve masaj sonrası çok daha iyi bir uykuya sahip olabilirler. Çünkü acı çeken ve sindirim bozukluklarının annenin uyku düzenini bozması, deliksiz uyumak mümkün değildir. Gebelik sırasında ve doğumdan sonra prenatal düzenli masajlar sırasında, tüm vücuttaki genel veya lokal olarak masaj yapılan kitleler, son bacaklarda varisli damarları ve çatlakları önleyebilir. Gebelikte selülit ve çatlaklar, hemen hemen her zaman annenin yaşadığı sorunlar olan siğillerdeki ve el bileklerinde prenatal masaj ile önlenebilir.

Doğum öncesi masaj vücudun her yerinde genel kas ve sırt ağrısını kaldırabilir. Bununla birlikte, kadın doğum sonrası masaj, selülit, çatlak ve kırışıklarda, düzleştirilmiş bir göbek ve koza sahip olmak yerine, doğumdan sonra kalan soğanlı bölge de hızla yok olmaktadır. Hamilelik sırasında en sık görülen sorunlar arasında; el, ayak şişmesi ve ağrı nedeniyle artmış şişlik nedeniyle ağrı, sırt ve bacak ağrıları ve bebeğin hareketlerinin neden olduğu vücut ödemlerini önleyebilir ve düzenli prenatal masaj ile hafifletilebilir.

Gebelikte doğum öncesi masaj

Hamilelik masajı; kadınlara gebeliğin başlangıcından sonuna kadar ve doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde hem fiziksel hem de duygusal rahatlama sağlar. Gebelik döneminin sık görülen problemleri olan kas sertliği, krampları ve ağrıları, prenatal masaj sayesinde rahatlatılır, düzenli masajlar vücutta ödem birikimini önlemek için kullanılır ve mevcut ödem daha kolaydır.

Doğum Öncesi Masaj faydaları

Gebelikte masaj söz konusu olduğunda en belirgin faydalardan biri kan dolaşımını arttırmak, diğeri ise cilde ve vücuda elastikiyet kazandırmaktır. Hamileliğin dışında veya hamilelik döneminde, kaslar fizyolojik veya mekanik olarak incelendiğinde maksimum hareketlilik seviyesini elde etmek için masajla yağlanır. Vücuttaki kas dokuları, birbirlerinden bağımsız olarak çalışabilmeleri için yapılandırılmıştır. Bu kasların oluşumu susuz, yağsız ve nemsiz ise, kişinin dokuları birbirine yapışacak ve kaslar katı ve sert hale gelecektir. Bununla birlikte, vücuttan yeterli su alınırsa, kaslara yeterli sıvı verilir ve esneklik kazanmak için kaslar tekrar yumuşar.

Masaj ne yapar? Kişinin yeterli miktarda su ve besleyici doğal yağları olan masajları varsa, kas dokularının etrafındaki dolaşım artar. Bu sayede vücuttan gelen yiyecek ve vücutların atığı ve hızı da artar. Bu, kasın daha sağlıklı olduğu anlamına gelir. Vücudun, cildin ve insanların tüm organlarının yaşlanması, geniş anlamda bir ‘kurutma’ problemidir. Yani; Yaş ilerledikçe ve kişi yeterince su içmediği için vücuttaki su azalır ve vücut beslenmedikçe yaşlanma süreci hızlanır. Bu nedenle, sağlıklı beslenme uzmanları ve güzellik uzmanları, herkesin düzenli olarak bol miktarda su içmesini ve düzenli olarak vücudun her yerine masaj yapmasını tavsiye eder. Bu noktada kırışıklıkların oluşması engellenir ve mevcut kırışıklıkların görünümü azalır. Vücuttaki kan vücutta oksijen taşır, böylece sağlıklı olması için iyi bir dolaşım sistemine sahip olmalıdır. Düzenli masaj ayrıca kan dolaşımını hızlandırır ve bu nedenle vücudun her hücresine oksijen verilmesi için faydalıdır.

Hamilelikte Masaj Zararlı mı?

Kişinin yeterli miktarda su ve besleyici doğal yağları olan masajları varsa, kas dokularının etrafındaki dolaşım artar. Bu sayede vücuttan gelen yiyecek ve vücutların atığı ve hızı da artar. Bu, kasın daha sağlıklı olduğu anlamına gelir. Vücudun, cildin ve insanların tüm organlarının yaşlanması, geniş anlamda bir ‘kurutma’ problemidir. Yani; yaş ilerledikçe ve kişi yeterince su içmediği için vücuttaki su azalır ve vücut beslenmedikçe yaşlanma süreci hızlanır. Bu nedenle, sağlıklı beslenme uzmanları ve güzellik uzmanları, herkesin düzenli olarak bol miktarda su içmesini ve düzenli olarak vücudun her yerine masaj yapmasını tavsiye eder. Bu noktada kırışıklıkların oluşması engellenir ve mevcut kırışıklıkların görünümü azalır. Vücuttaki kan vücutta oksijen taşır, böylece sağlıklı olması için iyi bir dolaşım sistemine sahip olmalıdır. Düzenli masaj ayrıca kan dolaşımını hızlandırır ve bu nedenle vücudun her hücresine oksijen verilmesi için faydalıdır.

Doğum öncesi masaj sayesinde

Gebelik masajı, hamilelikte gerginlik, stres ve psikolojik sorunları hafifleten çok yumuşak ve ritmik dokunuşlarla uygulanır. Bu bakımdan, gebe masaj düzenli olarak yapıldığında, doğum daha kolay olacaktır çünkü anne daha fiziksel ve zihinsel olarak daha rahat olacaktır. Uzmanların yaptığı doğru hamile masajı, bebeğin annesinin rahminde rahat olmasını ve daha rahat doğmasını sağlar.

Hamilelikte alınan kil ve bebeklerin büyümesi ile birlikte anne adayının göbek, göğüs, bazal alanları ve aslında tüm vücut genişler. Genişleyen cilt gerildiğinde çatlaklar oluşur. Cildin gerginleştiği her zaman çatlakların oluşacağı bir kural yoktur. Her ana adayın vücudunda çatlaklar oluşmayabilir veya her bitkide meydana gelen çatlaklar aynı derinlikte ve genişlikte olmayabilir. İşte kadının cildinin nasıl nemlendirildiği, ne kadar beslediği sorunludur. Günde en az 2 litre su içerek vücudunuzu besleyici yağlarla beslemenin ve vücudu içten besleyerek ve şemsiye, bacak, göğüs, vb. Vücudunda hissedilen gerilimin bir çatlamaya dönüşmesi için, annenin hem yeterince su içmesi hem de cildini sürekli olarak nemlendirmesi gerekir. Gebe masajı, prenatal masaj, zeytinyağı, badem yağı, hindistancevizi yağı, buğday yağı gibi besin yağlarının tek başına kullanılmasının ya da yararlı bitkisel yağın karışımının hazırlanması ve cildin düzenli olarak nemlendirilmesi için çok önemlidir. . Cildi yağlarla masaj yaparken, ana adayların hem ruhsal hem de fiziksel rahatlama elde etmeleri mutlu olur.

Uzmanlara göre, gebelikte prenatal masajın en önemli faydalarından biri, hem anne hem de bebeğin dokunma ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yorgun, yorulmuş ve yorgun olan anneler hamilelik sırasında her zamankinden daha fazla masaj sırasında daha sakin ve sakin olurlar. Annenin rahmindeki bebekler, annelerinin duygusal durumlarından ve her türlü duygusal değişimlerden etkilenmektedir. Bu bakımdan annelerin kendileri ne kadar iyi hissettikleri, aldıkları olumlu duygular, hamilelik ne kadar sağlıklı olursa, bebek daha sağlıklı olur. Hamilelik sırasında, özellikle akşamları, günün geri kalanını annenin olabildiğince mutlu hissedeceği huzurlu bir süreç içinde geçirmek için masajda zaman harcamak çok doğru olacaktır.

 

Doğum sonrası masaj

Hamilelik döneminde anneler hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok fazla değişiklik yaşamaktadır ve bu değişikliklerin çoğu anneler üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Sağlıklı bir bebek sahibi olmak isteyen anneler için bu değişiklikler kabul edilebilir ve daha kolay tolere edilebilir hale gelir. Ancak doğumdan sonra, tarih öncesine dönme isteği yoğun bir şekilde hissedilir. Mümkün olan en kısa sürede kilo vermek ve daha sakin olmak için vücudunuza geri dönmek önemlidir. Bu nedenle anne adayının doğumdan sonra masaj yaptırması çok faydalıdır. Ara sıra masaj, bebeğin bebekle ilgilenme yükünü hafifletebilir ve gerginliği azaltabilir. Bu bakımdan doğum sonrası masaj daha hızlı bir zihinsel iyileşme sağlar. Ancak doğumdan sonra anneler bebeği taşımak zorunda kalacaklar, ki bu zor olabilir. Annenizin bir masajla vücudunda hissedeceği acıyı rahatlatmak mümkündür. Özellikle, hayatına giren ve yaklaşık 24 saat boyunca bakılması gereken bir bebeğin ayrılması ve dinlenmesi, zamanının en az bir saati annesini rahatlatır ve restore eder. İyi hissettiren bir anne bebeğine bakmak ve evde daha mutlu olmaktan iyidir.

Doğum sonrası besleyici yağlar, karın ve bazal bölgeye doğumdan sonra bu bölgelerde kan dolaşımını hızlandırır ve aynı zamanda yağ yakmasına da yardımcı olur. Özellikle karın bölgesinde, karın bölgesindeki yağ birikimi, doğum sonrası göbek masajının yeniden yapılması önemlidir.

Masaj hamilelikte güvenli midir?

Hamilelik, hamilelik ve doğumdan sonraki dönemlerde masaj yukarıda detaylı olarak açıklanmaktadır. Masaj ve rahatlama uygulamaları insanlık tarihi kadar eskidir. Kaslarında biraz gergin, yorgun veya gergin olanlara doğal masaj terapisi önerilir. Hamilelik sırasında annenin fiziksel ve zihinsel gerginlikleri çok daha yoğun ve sık görülür ve masajın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi tartışılmazdır.

Hamilelikte, özellikle vücudun bazı bölgelerinde şişkinliklerin şişmesi yorgunluk, fiziksel ve duygusal sıkıntıya neden olabilir. Uygun koşullar altında ve gerektiği gibi, hamilelik masajı da annenin hislerini uyaran iyi ve neşeli hissetmeye yardımcı olacaktır. Masaj sırasında, hızlı patlamalar bedeni ve zihni canlandıracak ve yavaş hareketler rahatlayacak ve bedeni rahatlatacaktır. Bununla birlikte, bir hamilelik masajı yapıldığı zaman, özellikle pelvis bölgesi etkilenmemeli ya da bir uygulama yapılmamalıdır, bunun yanında, tüm vücuda, özellikle de bacaklara masaj yapılmalıdır. Damarların yavaş, bazen hızlı hareketleri ile bacaklara uygulanan basınç, sıklıkla kan dolaşımını hızlandırır ve çoğu zaman gebelikte çeşitli rahatsızlıklara yol açan duygusal gerginliği hızlandırır.

Özellikle hamileliğin ilk beş ayında anne adayları için masajlar masaj öncesi ve sonrasında masaj yaptıktan sonra ısınma hareketleri yapabilirler. Pelvis bölgesi dışında 5. aydan sonra tüm vücut, özellikle bacaklar ve sırtına uygulanan masaj ile bu alanlarda hissedilen ağrı ve ağrıları hafifletmek mümkün olabilir.

Hamilelerde en çok hangi alan masaj yapılır?

Gebe kadınların ağırlığı ve bebeğin büyümesi ile ağrının en çok hissedildiği bölgenin sırt, bacak ve ayak bilekleri olduğu ileri sürülmektedir. Masaj sayesinde şişlik ve kas spazmları önlenebilir.

Gebelikte ayak masajı ve preempsiyonu Gebelikte alınan ağırlık özellikle bacak ve bacakları etkiler. Hamilelik öncesi ile karşılaştırıldığında 10 ila 15 kilo arası artış nedeniyle, anne adaylarının ayakları çok zordur. Gebelerin en çok yaşadığı sorunlardan biri, ayaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda gelişen ödem, şişme ve rahatsızlıktır. Bu problemleri en aza indirmek için annelerin adaylarına düzenli olarak ayak masajı yapmaları gerekmektedir. Yeterli ve uygun ayak masajı nedeniyle, ayaklarla ilgili şikayetler ciddi şekilde azaltılabilir. Bu bağlamda, daha düzgün bir hamilelik için ayak masajı uygulanmalıdır. Bu ayak masajının her 15-20 dakikada yapılması tavsiye edilir.

Uzmanlar, ayak masajının ödem ve şişmeyi önlemede% 100 başarılı olduğunu bulmuşlardır. Bunun hem hamilelik öncesi hem de gebelik sırasında yapılması yararlıdır.

Perine masajı nedir, nasıl yapılır?

Perine masajı, doğumu kolaylaştırdığı bilinen vajina ve anüs arasında yapılan bir masajdır. Gebeliklerini daha sağlıklı ve özellikle de normal doğum yapmak isteyen anneler için hayatı kolaylaştıran perineal masajın, perine, vajina ve anüs arasında meydana gelebilecek travma veya epizyotomi (doğum bölümü) önlediği bilinmektedir.

Daha rahat bir doğum için hazırlamak için anne adayları tarafından kolayca yapılabilen perine masajı; perineal bölgenin kas ve dokularının gerilmesini ve yumuşamasını sağlayarak doğum için hazırlık yapar. Perine masajı, perineal kasların farkındalığını artırır, doğumda rahat olması gereken bu kasların farkındadır, nasıl rahatlatır ve nasıl sıkılır, doğum süreci için çok yararlıdır.

Perineal bölge doğum için mükemmel bir mekanizmaya sahiptir. Doğum sırasında, bebek dışarı çıktığında, perine bölgesindeki kaslar bebeği açmak için hafifçe gerilir. Bu kaslar doğumdan hemen sonra orijinal hallerine geri döner. Bu mükemmel mekanizmaya yardımcı olmak için perine masajının yapılması tavsiye edilir.

Perine masajı nasıl yapılır?

Perine masajı el ile yapıldığı için, masaj başlamadan önce anneler tırnaklarının kısa olduğundan ve ellerinin kesinlikle temiz olduğundan emin olmalıdırlar. Perine masajında ​​kullanmak için badem yağı, hindistancevizi yağı veya buğday yağı kullanılmalıdır. Burada kullanılan yağın doğal olması çok önemlidir. Perine masajı yapabilmek için anneler sırtını yarı oturur pozisyona almak için bir yastıkla kaldırmalı ya da sandalyeli bir bacağı kaldırmalıdır. O zaman vajina kaslarınızı 2 parmağınızı yağa batırarak ve vajinanın yaklaşık 3 – 4 santimetresine koyarak anüse doğru uzatmalısınız. Anneler parmaklarını vajinaya yanlardan ve aşağı yukarı doğru kaydırdılar. Bu kaydırma yapılırken, biraz germek denemelisiniz, asla zorlanmayın, ağrı hissetmeyin ya da yanmayın. Masajı yaparken, sonraki günlerde parmakların basıncı biraz artabilir. Bu durumda, perineal bölgenin esnekliği de artacaktır. Ancak, asla şiddet içermemelidir.

Perine masajı ne zaman yapılmalıdır?

Doğumu kolaylaştırmak için, perineal masaj hamileliğin 36. haftasında hamileliği takiben doktor önerisiyle başlamalıdır. İstenilen başarıyı elde etmek için perineal masajın haftada iki kez yaklaşık 5 dakika yapılması önerilir.

 

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.