Ana Sayfa / Doğum / Doğum Sonrası Adet Görme

Doğum Sonrası Adet Görme

Hamilelik sırasında adet göremeyen ve bu konuda oldukça rahat olan anneler için adet zamanıdır. Hamilelikten sonraki ilk adet kanaması genellikle doğumdan sonraki üçüncü aydan başlar. Hamilelik sonrası adet döngüsünün düzenli takibi bebeğinizin emzirme ve emzirme sıklığıyla çok ilgilidir. Kanama doğumdan hemen sonra başlar ise bu  adet kanaması değildir.

 

doğumdan sonra adet olma

Doğumdan sonra kanama daha yaygın olan ve 6 haftaya kadar süren bu kanama başlangıçta kırmızıdır. Sonraki günlerde pembe, kahverengileşiyor ve son günlerde sarı beyaza dönüşüyor. Eğer Lohusalığın ilk günlerinde başlayan kanama devam ederse bile hamile kalma şansınız olabilir. Hamileliğinizin bitiminden bu yana 8 ila 16 haftalık bir süre geçtikten sonra, ilk dönem başlar ve yumurtlama başlar. Bebeği emziren annelerin ilk adet ve ilk yumurtlama zamanları genellikle gecikebilir. Eğer bebeğiniz sadece süt ile besleniyorsa, doğumdan sonraki altı ay içinde düzenli bir süre ve düzenli bir şekilde adet seyretmek genellikle mümkün değildir. Böyle bir şey size olursa, endişelenmeyin. Zamanla, regl devreye girecek … Annenin doğumundan sonraki ilk adet döneminin bir kısmı on sekizinci aya kadar başlamaz. Hiç bebek emzireyen kadınlar için adet dönemi ilk doğum sonrası dönem genellikle bir veya iki aydır.

Doğum Kontrolüne Başlamak Gerekiyor mu?

Aslında, emzirme doğal bir doğum kontrol yöntemidir. Üreme Sağlığı Uzmanları Derneği’ne göre, yalnızca anne sütü ile beslenen her 100 kadından biri, bu yıl içinde gebe kalabilmektedir. Emzirmek doğurganlığı azaltır, ancak bu tekrar hamile kalmayacağınız anlamına gelmez.

Ana konu; Emziriyorlar. Bebeklere anne sütü dışında bir şey vermezseniz, bebek yiyecek kullanmıyorsa ve sadece anne sütü ile besleniyorsa, bu vücut anne sütünü beslemek için hormonları salgılar ve bu doğal bir doğum kontrolüdür. Takviyeler veya vitaminler duruma müdahale etmez ve verilebilir.

Emziriyorsanız ve menstruasyon görmeye başlıyorsanız, artık hamile kalmaktan korunmak için korunmanız gerekir. Doğurganlığın geri dönüşünü tahmin etmek zordur, muhtemelen adet dönemi başlamadan önce yumurta bırakırsınız, böylece menstruasyon görmeden önce tekrar hamile kalabilirsiniz.

Emzirme için güvenli ve etkili doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Doğum kontrol seçeneklerini emen anneler için spiraller (RIA), prezervatifler ve diyaframlar her zaman güvenlidir.

Emzirme döneminde güvenli kabul edilen bazı hormonal kontraseptif seçenekler de vardır. Doktorunuz, belirli doğum kontrol yöntemleri hakkındaki son güncellemeleri size bildirebilir. Genel olarak doğum sonrası iyileşmeden sonra östrojen ve progestin içeren düşük dozlu kombinasyon hapları güvenli kabul edilir. Emzirme sırasında sadece Progestin tabletlerini kullanmak daha güvenlidir.

İlginizi Çekebilir!

Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık dönemi; doğumdan hemen sonra başlayan bir süredir. Yaklaşık 42 gün veya 6 hafta sürer …

1 Yorum

  1. Oldukca yararlı bir makale olmuş.Teşekkürler bilgilendirme için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.