Ana Sayfa / Bilim Haberleri / Erkek kısırlığını anlamada atılım

Erkek kısırlığını anlamada atılım

Uzmanlar, Y kromozomunda bulunan infertilite genine benzeyen RBMXL2 geninin, tamamen işleyen sperm üretimini düzenlemedeki önemini belirledi.

Kısır erkekler için Umut, Newcastle Üniversitesindeki bilim insanlarının, tam anlamıyla işleyen spermlerin üretimini düzenlemede bir genin önemini anladıkları için ortaya çıkmıştır.

İlk kez uzmanlar, yalnızca erkeklerde bulunan Y kromozomunda bulunan olası bir kısırlık genine çok benzeyen RBMXL2 geninin rolünü tanımladılar. Bu, takımın Y kromozomunun kendisini analiz etmesi çok zor olduğu için manipüle etmesi için bir model oluşturdu.

Bugün eLife’da yayınlanan çalışma, bazı erkeklerin neden infertil olabileceğine ışık tutuyor çünkü RBMXL2’nin sperm yapmak için gerekli olduğu gösterilmiştir.

Hatalı gen süreci

Bilim adamları, RBMXL2 genini kromozom 11’den silmenin sperm üretimini engellediğini ve bu alanda daha heyecan verici araştırmaların önünü açtığını buldular.

Newcastle Üniversitesi Genetik Tıp Enstitüsü’nden Profesör David Elliott, Amerika, Edinburgh ve anakara Avrupa’dan gelen uzmanları içeren 10 yıllık uluslararası çalışmayı yönetti.

Dedi ki: “Erkek kısırlığı az anlaşılmış bir konudur ve bu çalışma bazı erkeklerin neden infertil olabileceğini anlamamıza yardımcı olmaktadır.

“Bu çok önemlidir çünkü birçok çift kısırlıktan muzdariptir ve psikolojik strese neden olabilir ve bazı ülkelerde daha sonraki yaşamlarda bakımı etkileyebileceği için ekonomik sonuçlar doğurabilir.”

Sperm ve yumurta yapmak ve ardından bir sonraki nesil, mayoz olarak bilinen özel bir hücre bölünmesine bağlıdır.

Meiosis, uzun DNA dizilerinin RNA’ya kopyalanmasını içeren, gen ekspresyonu ve sperm gelişimi için bir sıcak nokta.

Önemli RBMXL2 geni olmadan, diğer genler doğru bir şekilde eksprese edilmez – yine de RNA yaparlar, ancak bu işlem doğru şekilde çoğaltılmaz, sonuçta sperm üretimini engelleyen hatalara yol açar.

Önemli keşif

Bilim insanları, araştırmaları için bir fare modelini kullandılar, çünkü bu memeliler, insanlar gibi, bir RBMXL2 genine sahiptiler. Bu tek genin farelerden uzaklaştırılması, spermlerin üretilmesini önledi.

RBMXL2’nin spermin nasıl yapıldığını anlama, uzmanlara Y kromozomundaki benzer kısırlık genlerinin nasıl çalıştığı hakkında bir ipucu vererek.

Araştırmalar, bloğun, mayoz bölünmesi altında, sperm yapmak için testislerde bölündüğü sırada meydana geldiğini buldu. Bu blok, sperm hücrelerinde gelişen hücrelerin hiçbirinin yumurtalarını yüzemediği ve döllemediği anlamına geliyordu.

Ergen farelerde milyonlarca RNA ekspresyonunu izlemek için RNA sekanslama olarak bilinen bir teknik kullanıldı.

Profesör Elliott şunları söyledi: “RBMXL2 geni ilk olarak yaklaşık 20 yıl önce keşfedildi, ancak şimdiye kadar hiç kimse ne yaptığını veya neden önemli olduğunu bilmiyordu.

“Gen tüm memelilerde bulunur ve farelerde bulunan benzer sorunların kısır erkeklerde olacağını öngörüyoruz, ancak bunu gelecekteki araştırmalarda test etmemiz gerekiyor.”

Çalışma Biyoteknoloji ve Biyolojik Bilimler Araştırma Konseyi ve Wellcome Trust tarafından finanse edildi.

Fertility Network, ulusal hasta doğurganlık yardımcısı genel müdürü Aileen Feeney şunları söyledi: “Erkek kısırlığı genellikle kabul edilenden çok daha yaygın: bir çiftin doğurganlık tedavisi almak için en yaygın nedeni, örneğin doğurganlık tedavisi gibi erkek doğurganlık nedenleri.

“Kısırlık erkeklere de sert vurdu: Kısırlık Ağı’nın infertilitenin erkekler üzerindeki etkisine bakan 2017 yılı araştırması, erkeklerin zihinsel sağlıklarını, öz saygılarını, ilişkilerini, cinsel yaşamlarını, erkekliklerini, kariyerlerini ve mali durumlarını etkileyen bir baba olma mücadelesini ortaya koydu.

“Erkek faktörü kısırlığının nedenlerini araştırmak için daha yapılması gereken çok şey var, bu yüzden Fertility Network bu araştırmayı Newcastle Üniversitesi’nden memnuniyetle karşılamaktadır, ki bu henüz çok erken dönemlerde olsa da, gelecekte erkek fertilitesinin daha iyi anlaşılması için umut vermektedir.”

Haber Kaynağı:

Newcastle Üniversitesi tarafından sağlanan malzemeler . Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.


Haber Referansı :

  1. Ingrid Ehrmann, James H Crichton, Matthew R Gazzara, Katherine James, Yilei Liu, Sushma Nagaraja Grellscheid, Tokul Curk, Rooij Dirk, Jannetta Steyn, Simon Cockell, Ian R. Adams, Yoseph Barash, David J Elliott. Antik bir germ hücreye özgü RNA bağlayıcı protein, germ hattını kriptik ek yeri zehirlenmesinden korur . eLife , 2019; 8 DOI: 10.7554 / eLife.39304

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.