Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelik Bakımı Ve Takibi

Gebelik Bakımı Ve Takibi

Gebelik bakımı ve takibi nedir? Gebelik yaşayan bir anne için öncelik her zaman, doğacak olan bebeğidir. Bebeğini en sağlıklı ve en iyi şekilde dünyaya getirmek ve ona en iyi imkanlar sunmak için gebeliğin her anını özenle ve itina ile yaşamak ister. Bu gebelik bakımı ve takibi ile mümkün olmaktadır. O zaman gebelik bakımı ve takibi için yapılması gerekenleri öğrenmek ve uygulamak yapmamız gereken ilk görevimiz olmalıdır.

sağlıklı hamilelik, sağlıklı bebek

Gebelik Bakımı Ve Takibi

Gebelik Bakımı Ve Takibi Nasıl Planlanır

Gebelikte bakım, gelişmekte olan bebeğiniz ve sizin sağlığınız için çok önemli olmakla birlikte, olası sıkıntılar içinde önleyici bir tedbir olmaktadır. Yaygın ve sistemli bir gebelik takibi ve bakımı ile; hem gebelikte, hem de doğum sonrasında problemler minimum seviyeye kadar indirilebilir. Sağlıklı, rahat ve huzurlu yaşanan bir gebelik ile sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz. Ortaya problemler çıkabilir. Çıkabilecek problemler için erken tanı ve tedaviler uygulanabilir. Sağlık konusunda yapılan ufak ihmaller, bazen telafisi mümkün olmayan sıkıntılar çıkarabilir. Ufak ihmaller yüzünden istemediğimiz kayıplara sebep verebilir. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Hatta akıldan hiç çıkarmamak gerekir, iki can söz konusu ise ”ufak ihmallerin bedeli de iki kat olur.”

sağlık durumunun değerlendirilmesi

Gebe Bakımı Ve Takibinde Esas Hedefler:

  • İlk hedef, anne adayının ve bebeğinin sağlık durumunun değerlendirilerek, süreklilik halinde kontrol altında bulundurulması
  • Bebeğinizin kaç aylık ya da kaç günlük olduğunun belirlenip, bebeğin gelişiminin izlenmesi
  • gebelikler hep normal ilerlemez bazen istenmeyen risklerle karşılaşılabilir. Bu durumlar da olabildiğince erken riskli durum tespiti yapılıp, riskin tamamen ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi
  • Gebelik, doğum ve doğum sonrası için yeterli bilgi donanımınızın sağlanması. Eğer yeterli bilgiye sahip olmaz iseniz yaptığınız ya da yapacağınız gebelik veya doğum durumlarında yanlış bir gidişat sergilenebilir.

Gebe kalmak ve sürekliliğini sağlamak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Bu durumlar da psikolojik ve sosyal destek almak gerekmektedir. Yani yardıma ihtiyaç hissedildiğinde veya karşılaşılabilecek sorunlar karşısında bilgi alınabilecek ve güvenilebilecek bir yer veya bir kurum ile irtibata geçilebilmeli.

Gebelikler genelde normal seyreder. Fakat  bazı durumlarda riskli gelişen gebelikler de olabilir. Risklerin oluşabileceği de göz ardı edilmemeli. Bütün gebelikler normal seyreder diye düşünülmemelidir. Geçmişte sorunsuz bir hamilelik yaşansa bile yeni oluşan gebelikte yine en yakın zamanda gebelik takibini yaptırmak gerekmektedir. İlk hamilelikte sorun yaşanmaması diğer hamileliklerde sorun yaşanmaz anlamına gelmez. Her gebelik birbirinin aynı değildir ve problemler aniden ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak özetlersek, gebelik bakımı ve takibi için, gebeliğiniz boyunca ayda en az bir kez sağlık kurumuna veya doktora giderek kontrol olmanız gerekir. Yedi ve sekizinci aylarda ise iki haftada bir olarak, son ayda ise haftada bir kez olsun kontrol olmalıdır. Bebeğin ve sizin durumunuza göre doktor gerek gördüğü sürece daha sık da kontrol altında olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.