Ana Sayfa / Doğum / Gebelik ve Doğum Zorlukları

Gebelik ve Doğum Zorlukları

Gebelik sıklıkla heyecanla değerlendirilir. Ancak çocuğun doğumunun ne kadar hevesle istenmesi olursa olsun stres ve diğer duygusal sıkıntılar, zorlu dönemlerde ortaya çıkabilir. Gebelik sorunları hafif veya ciddi olabilir. Ancak annenin veya çocuğun sağlığını etkileyebilir. Duygusal bir ortaklık da zorluk yapabilir ve hem öngörülebilir hem de öngörülemeyen yaşam değişikliklerine neden olabilirler.

Hamilelik sırasında ya da doğumdan sonra ortaya çıkan kaygılar kişinin zihinsel sağlığını tehlikeye attığında ya da başka türlü olumsuz etkilendiğinde, bir terapistin ya da diğer zihinsel sağlık uzmanlarının desteği yararlı olabilir. Stresten uzak durmak hamile kalmayı kolaylaştırma için önemlidir.

Doğurganlık için stresten uzak durulmalı

Gebelik ve Doğumla İlgili Zorluklar

Her ne kadar gebelik her iki ebeveyn için de zor olabiliyor olsa da, birçok durumda gebe kadın en büyük gerginliği yaşar. Birçok kadın için gebelik düzgün bir şekilde ilerlemektedir, ancak “kolay” bir gebelik bile bazı zihinsel veya fiziksel endişeleri beraberinde getirebilir. Birçok anne çocuğun sağlığı, yaklaşan doğum veya gebelikte ortaya çıkabilecek çeşitli komplikasyonlarla ilgili stres ya da endişe yaşayabilir.  Bu endişeler hafif veya şiddetli olabilir, ancak neden oldukları stres, bazı kadınların doğumda riske neden olabilecektir. Artan fiziksel veya zihinsel gerilimi, depresyonu veya zayıf fiziksel yaşama neden olabilir.

Gebelik, özellikle hamilelik planlanmamışken ve çiftlerin farklı hedeflere sahip olduğunda zorluk çıkarabilir. Bir eşin bebek arzu ettiği zaman, diğeri, hamileliğin sonucu hakkında farklı görüşlerin ortaya çıkması , ilişkiyi önemli ölçüde etkileyebilir. Her iki taraf bir çocuğa sahip olmak istiyor olsa bile, çocuğun gelişi için maddi veya diğer yollarla hazırlıksız davranmak hala endişe kaynağı olabilir. Bir çiftin ilişki sorunları olduğunda, çiftlerin çocuk yetiştirme konusundaki çeşitli zorluklarla kalabilmektedir. Çiftlerden biri ya da ikisi, ebeveynlik fikrine karşı koyarsa , bebeğe sahip olmak ilişkide olumsuz bir etki yaratabilir.

Mali konular

Mali konular hamilelik sırasında sıkıntı kaynağı olabilir. Yeni rakamlar, ABD’de gebelikle ilgili hizmetlerin ve doğumların tüm masrafın normal doğum için 32.000 dolar ve sezaryen doğum için 50.000 dolar (C-kesit tarafından doğum) için ortalama masraf olduğunu gösteriyor. Bu oranlar dünyanın en yüksek oranlarıdır.

Ülkemizde doğum masrafı 750 ila 4500 tl arasında değişkenlik gösterebilir.  Yüksek doğum masrafı nedeniyle, hamile kalmış birçok kadın, yaklaşmakta olan tıbbi faturaların bir sonucu olarak  stres veya endişe ile karşı karşıya kalabilirler. Bazı sigortacılar doğum masraflarının önemli bir bölümünü karşılayabilirken, diğer sigortacılar aileleri, genellikle kullanılmayan ürünler veya gereksiz hizmetler için yapılan masrafları içeren geniş ve beklenmedik sağlık faturalarından sorumlu bırakarak çok az şey ödeyebilirler.

Fiziki zorluklar

Genellikle hamileliğe eşlik eden fiziki zorluklar birçok kadının uğradığı hamilelik sıkıntısı olabilir. Sabah hastalığı, ağrılar, yorgunluk, uykusuzluk ve hazımsızlık, hamile bir kadının karşılaşabileceği zorluklardan sadece birkaçı. Hamileyken hastalık kapan kadınlar semptomlardan daha fazla etkilenebilir ve komplikasyonlar açısından daha fazla risk altındadır.

Bunlardan en önemlisi doğum kusurları veya fetal ölümlerdir. Bazı doğum kusurlarını ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için, uzmanlar, alkol ve çiğ veya pastörize edilmemiş gıdalardan kaçınma gibi, hamile olan kadınlara belirli diyet kısıtlamalarını önerir. Bu kısıtlamaların ötesinde, bazı kadınlar çeşitli gıdaları yemeyi zor bulabilir.

Bazı kadınlar kendi doktorlarını veya ebelerini seçme fırsatına sahip olabilir. Ancak birçok kadın bunu yapamaz. İlginin zayıf olduğu veya uzak bir sağlık hizmeti ya da bağlantı kurması zor bir kişi bulabilir. Bir terapist ya da danışman, bu durumda kadınlara mümkünse farklı bir doktor ya da klinik ile bağlantı kurmalarına yardım edebilir. Bu durumda olanlara olası diğer çözümleri keşfetmelerine yardımcı olabilir.

Gebelik Kaybı

Ölü doğum ve düşük, cenin ölümü ile sonuçlanan iki hamilelik sıkıntısıdır. Düşük, 20 hafta sonra bir ölü doğum gerçekleşirken gebeliğin ilk 20 haftasında ortaya çıkan gebelik kaybıdır. Her 160 gebeliğin yaklaşık 1’i ölü doğumda sona ermekte ve klinik olarak kabul edilen tüm gebeliklerin% 10 ila% 25’i düşükle sonuçlanmaktadır. Tüm gebeliklerin % 50 kadarı düşük yapmakla sonuçlanır, ancak bunlar gebelik tanınmadan önce görülür.

Düşük ve sebepleri genellikle yanlış anlaşılır ve damgalanır . Çoğu durumda, düşük yapma nedeni belirlenemez. Bazı olası nedenler arasında kromozomal anomaliler, hormonal endişeler, yanlış yumurta implantasyonu, maternal yaş ve toksik maddelere maruz kalma sayılabilir. Ölü doğum düşük yapmaktan biraz daha anlaşılır. Plasental problemler, doğum kusurlarını, kısıtlı fetüs büyümesini ve bakteriyel enfeksiyonları içeren sebepleri daha sıklıkla tespit edilebilir.

Gebelik kaybı, keder, utanç, suçluluk ve izolasyon gibi karmaşık duygulara neden olabilir. Hamilelik kaybı yaşayanlardan bazıları, bunu engelleyebileceklerine inanmaktadır, ancak bu genellikle geçerli değildir. Hamilelik, düşük yapanlardan çoğunda henüz görülmediğinden, bu kaybın ardından birçok kişi izole hissediyor. Uzmanlar, acıyı ve kayıpları kabullenerek başkaları tarafından onaylanarak bu duyguları azaltmaya yardımcı olabileceğini ve keder ve iyileşme süreçlerinin gerçekleşmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.