Ana Sayfa / Bebek Bekliyorum / Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu?

“Tatlım, horluyorsun!” Hiçbir kadın, bu ifadeyi eşinin ağzından duymaktan mutlu olamaz. Ancak hamilelik sırasında bazen horlama sorunu izlenir. Kadınların sadece yüzde 3-4’ü hamileliğin başında horluyor olsa da, hamileliğin ikinci üç aylık döneminden sonra iki kat arttığı bilinmektedir.

Bu durum meydana geldiğinde erkekler genellikle sinirlenir. Kadınlar çoğu zaman neler olduğunu anlamaz ve durumun farkında olmazlar. Araştırmalar, “Yatak odasında ani gürültü rahatsızlığının sebebi muhtemelen hamileliğe bağlı değişikliklerdir“. Bilimsel olarakda bunun açıklaması, hamilelik sırasında doku, nazofarinks de dahil olmak üzere kadının tüm vücudunda gevşemeye maruz kalmasıdır ”. Hormon değişiklikleri ayrıca burnun mukoza zarlarını da şişirebilir. ” Kilo alımı ve abdominal bölgedeki artan baskı, kadınlarda horlamaya neden olmaktadır.

Horlama genellikle başladığı an biter

Horlamanın özellikle kadın cinsiyetine çekici gelmediği için, genellikle bu durumda hamileler bir sorunun cevabını ararlar. Horlama doğumdan sonra durur mu? Uzmanlara göre bu sorunun cevabı “Evet, hamilelik bitiminde, horlama genellikle kaybolur.”

Bu kadınlar için iyi haberdir. Fakat hamilelik sırasında horlama ile nasıl baş edilir?  Bu konuda yapılan test sonuçlarına dayanarak hala hiçbir öneri bulunmamaktadır. Bu durumda, yatak odasındaki nemi arttırmayı sağlamak en iyi yöntemlerdendir. Burun mukozası şişmişse, ayrıca burun spreyi kullanmak yardımcı olabilir.

Uyku apnesi: Patolojik horlamaya dikkat edin

“Şişmanlık, Kieferbesonderheiten veya daha büyük yaş gibi belirli risk faktörleri olan hamile kadınların, gündüz yorgunluğu, solunum yetmezliği, yüksek sesle ve düzensiz horlama gibi belirtilere dikkat etmesi gerekir”. Bu işaretler uyku apnesi denilen patolojik horlamaya işaret edebilir.

Sonuç olarak, çoğu durumda, bu durumda olan hamile kadınlar endişeye kapılmamalıdır. Uyku apnesine yakalanan anne adaylarının en fazla %3 ila %5 i risk altında olduğu gözlenmiştir. Uzmanlar ayrıca şunları vurgulamaktadır. “Horlama zararsızdır ve hamilelikten sonra aniden başladığı gibi biter”.

İlginizi Çekebilir!

Vajinal bölgede kaşıntı nedeni

Maya mantarı vajinadaki az sayıda mantardır. Bu mantarın o bölgede çoğaltılması enfeksiyona neden olur. Bu, sıklıkla olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.