Ana Sayfa / Bebek Bekliyorum / Hamile Kalmayı Kolaylaştırma Yöntemleri

Hamile Kalmayı Kolaylaştırma Yöntemleri

Hamile Kalmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Evlenen çiftlerin bir süre sonra özellikle bebek sahibi olma isteği bu konuda deneme yapmalarına neden olur. Bu durumda hamile kalmak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Uzun süre denenmesi durumundan gebeliğin oluşmaması halinde bu konuda özellikle uzman yardımı alınması gerekir. Ancak öncesinde çiftlerin ilişki sırasında ve sonrasında dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bu basit sağlık hamleleri hamile kalmayı kolaylaştırma için  yardımcı olabilir.

İyi Beslenme

İyi beslenme doğurganlığınızı artırabilir

İyi beslenmek, hamile kalma ihtimalinizi arttırır! Diyetinize yeterince protein, demir, çinko, C ve D vitamini eklediğinizden emin olun. Çünkü bu besinlerin eksiklikleri menstruasyon periyodunun uzamasına (ve dolayısıyla daha düşük oranda ovulasyona) ve erken düşük riski taşımaktadır. Günlük multivitamin takviyesi almalı iseniz doktorunuza danışın. Et, balık, az yağlı süt ürünleri, yumurta ve fasulye gibi protein açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmayın.

İçmeden Önce Düşün

Hamilelikte kahve tüketimine dikkat edilmeli

Yapılan araştırmalar alkol tüketimini hamile kalma yeteneği ile ilişkilendirdi. Ayrıca alkol gelişmekte olan bir fetusa da zarar verebilir. Alkol, yumurta implantasyonuna müdahale edebilecek östrojen seviyelerini değiştirir. Gebe kalmaya çalışırken ve hamileliğiniz sırasında kafeini kesmeyi de düşünmelisiniz. Araştırma sonuçları karışık olmasına rağmen, araştırmacılar, kafeinin kadın hormonu düzeylerini etkilediğini ve hamile kalmanın süresini etkileyebileceğini ileri sürüyor. Sonuç itibariyle, hamile kalmayı düşünüyorsanız, yeşilaycı olun ve günlük kahve tüketimizini günde 200 mg (bir ila iki bardak ölçüsüdür) kafein ile sınırlandırın.

Kilonuza Dikkat Edin

Hamilelikte kilonuza dikkat edin

Aşırı vücut yağı, sağlığınıza getirdiği diğer risklerin yanı sıra, ovülasyonu bozan bazı hormonların aşırı üretilmesine neden olabilir. Yumurtlama düzenli olmayabilir, buda daha az yumurtlamanızı ve hamile kalma şansınızı düşürürsünüz. Tam aksi tarafıyla vücut yağlarınızın çok az olması, vücudunuzun her ay yumurtlamaya yetecek kadar hormon üretemeyeceğini veya gebe kalırsanız bile hamilelik sürdüremeyeceği anlamına gelir. Hamilelikte egzersiz, sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir.  Hamile kalmaya çalışmadan önce doktorunuzla egzersiz rutininiz hakkında konuşun.

 

Yiyeceklerdeki Kimyasallar

Uzmanlar bitkileri tehdit eden böcekleri ve yabancı otları öldürmek için kimyasal ilacın kullanıldığını bildiriyor. Yiyeceklerimizdeki kimyasal kalıntılar erkek verimliliğini düşürüyor ve yumurtalık fonksiyonunu inhibe ederek ve menstruasyon döngüsünü bozarak kadın doğurganlığı etkileyebiyor. Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğu, kimyasal maruziyetin doğurganlığı nasıl etkilediği ile ilgileniyor ve böcek ilacı içeren meyve ve sebzelerin sperm sayısını nasıl etkileyebileceğini rapor ediyor. Araştırma, en pestisit muamele görmüş gıdaları yiyen erkeklerin hem daha düşük sperm sayısına hem de düşük kaliteli spermlere sahip olduklarını ortaya koyuyor. Dolayısıyla, hamile kalmayı düşünüyorsanız, organik meyve ve sebzeleri yemenin, yiyeceklerimizi dikkatli bir şekilde yıkamanın ve bahçenizdeki zararlı böcekler ile mücadelenin kimyasal ilaç ile önlemenin her zaman iyi bir fikir olmadığını unutmayın.

İş Yerinizde Tehlikeler

Araştırmalara göre, radyasyon, azot oksit, jet yakıtı ve bazı ortak endüstriyel kimyasal maddeler, adet döngülerini bozarak doğurganlığı azaltabilir. Söylemeye gerek yok, tehlikeli kimyasallarla çalışan bir işiniz varsa dikkatli olun. Dönen iş vardiyeleri aynı zamanda doğurganlığı da etkileyebilir: Yaklaşık 120.000 kişi ile  yapılan araştırmada, dönen vardiyalı çalışanların, gündüz vardiyasında çalışanlara kıyasla yüzde 80 oranında daha fazla doğurganlık sorunu olduğunu tespit edilmiştir.  O halde, mümkünse sürekli tek bir vardiyada çalışarak doğurganlığınızı en üst düzeye çıkarmayı ve bazı kimyasalların bulunduğu ortamlarda çalışmanız durumunda her zaman kişisel koruyucu donanımları kullanmayı unutmayın.

Sigaradan Uzak Durun

Hamilelik sürecinde sigaradan uzak durulmalı

Sigara toksinleri bir kadının yumurtalarına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda dölleme ve implantasyon sürecine müdahale eder ve yumurtalıkların yaşlanmasına neden olur. Araştırmacılar, 35 yaşındaki bir sigara içicisinin yumurtalıklarının 42 yaşındaki birine ait olduğu ve bu nedenle daha verimsiz olduğu anlamına geldiğini söylüyor. Sonuç itibari ile sigara, doğurganlığınıza kalıcı zarar verir, ancak sigarayı bıraktığınızda , yumurta fonksiyonunu geri kazanırsınız.

Stresten Uzak Durun

Doğurganlık için stresten uzak durulmalı

Stres, doğurganlığınızı engelleyebilir. Hamile kalmaya çalışan 401 çiftten sonra yapılan bir araştırmada stres biyobelirteçlerinden biri olan alfa-amilaz düzeyinin en yüksek olduğu kadınların, stres belirteçlerinin en düşük seviyelerine sahip olan kadınlara göre yüzde 29 daha düşük gebelik olasılığı olduğu tespit edildi. Uzmanlar, ağır egzersiz gibi stresin vücudunuzun hormon üretimini atabileceği ve aybaşı dönemini daha az güvenilir hale getirirdiğini söylüyorlar. Stresin gevşeme teknikleri (yoga gibi) yoluyla veya bir danışman ya da bir grubun desteğiyle  öğrenilmesi ile hormonlarınızı tekrar yoluna sokabilirsiniz.

 

Cinsel Kayganlaştırıcıları Doğru Kullanma

Bazı cinsel kayganlaştırıcılar aslında spermlerin bir yumurtayı döllenesini zorlaştırır. Fakat bazı doğal yağlar (tükürük ve zeytinyağı gibi), bebek veya mineral yağlarından kaçınılmalıdır. Bunun yerine, spermlere uygun olacak şekilde tasarlanmış bir  kayganlaştırıcı kullanılabilir.

 

Adet Döngülerinizi Bilin

Normal bir adet döngüsü yaklaşık 21 ila 35 gün sürer (döneminizin ilk gününde saymaya başlanır). Döngüsü belirgin şekilde daha uzunsa (42 gün) daha az sıklıkla ovuladığınızı varsayabilir ve uzmana görünmeniz gerekebilir.  Ayrıca, hamile kalmak istiyorsanız, düzenli olarak cinsel ilişki kurmanız gereken en verimli döneminizi bilmelisiniz. Böylece hamile kalma olasılığınız artırmaktadır.

Bir kadının bereketli günleri genellikle ovulasyon günüdür ve beş gün öncesinden dördüncü günlerdir, sonrası değil. Yapılan bir araştırma, yumurtlamanın kadından kadına dramatik olarak değiştiğini ortaya koymuştur.

Özellikle ilişkiye girilecek olan süreç anne adayının yumurtlama dönemine denk gelmesi gerekir. Bu konuda yumurtlama döneminin hesaplanması ilişkiye girmeniz gereken tarihi sizlere belirtmektedir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplaması

Bayanlarda yumurtlama dönemi özellikle hamile kalma durumunun en yüksek olduğu dönemdir. Bu nedenle hamile kalmak isteyenlerin bu süreçte ilişkiye girmesi gerekir. Yumurtlama dönemi adetinizin ortasında 11 ila 13 gün arasındadır. Adet olduktan sonra bir sonraki adet günümüze kadar 26 veya 28 günlük süreç ile adet oluyorsanız bu durumda bu sürecin ortasına denk gelen günlerde yumurtlama başlamaktadır. Bu dönemde ilişkiye girenler gebelik konusunda daha fazla şansa sahip olduğundan özellikle anne olmak isteyen adayların bu konuda daha dikkatli davranması gerekir. Hesaplama işlemi yapılarak bu şekilde bu günlere denk gelen süreçte üç günde bir ilişkiye girmesi gebelik oluşması konusunda şansınızı arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.