Ana Sayfa / Bilim Haberleri / Hamilelerde bağırsak bakterilerinin çoğalması

Hamilelerde bağırsak bakterilerinin çoğalması

Bar-Ilan Üniversitesi araştırmacıları, bu bakterilerin, hamilelerin annelerin sütündeki şekeri parçalamalarına yardımcı olmak için gelecek nesillere geçme gereğini ” algıladığını ve anladığını “buldular.

Gebelik, vücudumuzda ve vücudumuzda yaşayan ve vücut ağırlığımızın dört kilogramından ağır olan ve sağlık ve savaşta önemli olan mikrobiyomdaki değişikliklere eşlik eder. Mikrobiyomdaki değişikliklere odaklanan önceki araştırmalar, hamilelik sırasında kilo alımından ve esansiyel enflamatuar yanıttan kısmen sorumlu olduğunu göstermiştir. Ancak, bu değişiklikleri yönlendiren mekanizmalar bilinmemektedir.

Azrieli Tıp Fakültesi’nden Dr. Omry Koren ve Bar-Ilan Üniversitesi Matematik Bölümü’nden Prof. Yoram Louzon ve Beilinson Hastanesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma, progesteronun mikrobik bileşimini düzenlediğini buldu. Hamilelikte bakteri bebeğin gelişmesine yardımcı olacak şekilde. Çalışma bugün (16 Nisan 2019) Hücre Raporlarında yayınlandı .

Araştırmacılar, hamilelik ilerledikçe ve Bifidobacterium’un göreceli bolluğundaki bir artış da dahil olmak üzere, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bakteri bileşiminde çarpıcı bir değişiklik keşfettiklerinde bakterilerdeki değişiklikleri incelediler . Bu bakteriler bebekler için çok önemlidir, çünkü anne sütünde sağlıklı şekerleri bebeklerin büyümesi için önemli olan metabolize ederler. Ayrıca probiyotik yetenekler içerirler. Önceki araştırmalar, gebelikte Bifidobacterium’daki bir artış eksikliğinin, erken doğum ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Koren liderliğindeki araştırmacılar, hamile kadınların artan bir inflamatuar yanıtla birlikte progesteron seviyesinde bir artış gösterdiğini keşfetti. Ayrıca diğer bakterilerde de bir artış kaydetmiştir, ancak farelerde hamilelikle aynı olan tek bakteri Bifidobacterium’dur . Farelerde hamileliği taklit ettikleri zaman (progesteron kullanarak) tekrar Bifidobacterium’un arttığını buldular ve Bifidobacterium’un bir şekilde progesteronu algıladığı ve buna tepki gösterdiği sonucuna vardılar . Araştırmacılar progesteronu in vitro olarak uyguladıklarında, tekrar Bifidobacterium’un hızla arttığını buldular . Bu, Bifidobacterium’unprogesteronu algıladığı ve tepki verdiği sonucuna varmalarına neden oldu

Sonuçlarımız progesteronun geç gebelikte Bifidobacteriumbüyümesini teşvik ettiği bir modeli ortaya koymaktadır . Bulgular, hamilelik sırasında sadece hormonlar ve bağırsak bakterileri arasındaki ilişkiyi anlamak için değil, aynı zamanda menopoz kadınlarında fertilite tedavilerinin veya terapisinin bir parçası olarak progesteron takviyesi gibi hormonların da dahil olduğu diğer durumlar için yeni anlayışlar sağlamaktadır ”dedi. Koren.

Koren ve ekibi şimdi bu bakterilerin nasıl tepki verdiğini, hangi genlerin açıldığını, diğer gebelik hormonlarının ne yaptığını ve ne gibi etkileri olduğunu belirlemeye çalışıyorlar.

Bu araştırma İsrail Bilim Vakfı, İsrail Sağlık Bakanlığı, Minerva Vakfı, Marie Curie FP7, Alon Bursu ve Carasso Bursu ile finanse edildi.


Öykü Kaynağı:

Bar-Ilan Üniversitesi tarafından sağlanan malzemeler . Not: İçerik, stil ve uzunluk için düzenlenebilir.


Dergi Referansı :

  1. Meital Nuriel-Ohayon, Hadar Neuman, Ören Ziv, Anna Belogolovski, Yiftah Barsheshet, Naamah Bloch, Atara Uzan, Roey Lahav, Avi Peretz, Sigal Frishman, Moshe Hod, Eran Hadar, Yoram Louzoun, Orly Avni, Omry Koren. Progesteron Geç Gebelikte Bifidobacterium Bağıl Bolluğunu Artırır . Celi Reports , 2019; 27 (3): 730 DOI: 10.1016 / j.celrep.2019.03.075

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.