Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Masajı

Hamilelik Masajı

Hamilelik masajı , gebelik sırasında veya sonrasında (prenatal veya postnatal masaj) elle masaj yapmak için kullanılan bir terimdir. Bir hamilelik masaj genellikle bir saat kadar sürer. Hamilelik Masajı, rutin doğum öncesi bakıma duygusal ve fiziksel bir sağlık takviyesi olarak dahil edilebilir. Çalışmalar, kaygıyı azaltmaya, depresyon gibi gebelik ve doğum zorlukları azaltmaya, kas ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmak için masaj yapılabileceğini önermiştir. Bununla birlikte hamilelikte masaj, doğum sancısı ile yeni doğan sağlığında oldukça yararlı olduğunu göstermiştir.

İçinizde bir bebek taşımak, ağırlık merkezinizi değiştirmekte ve sırt, boyun, omuz ve karın kaslarınıza aşırı yük bindirmektedir. Hamilelik masajı ile aynı zamanda bağlarınızı da rahatlatırsınız. Böylece leğen kemiği (pelvis) eklemleriniz daha dengeli yapar ve duruşunuzu değiştirir. Sonuç olarak leğen kemiğini ileri doğru çeker.

Siyatik sinir ağrısı, uterus pelvis tabanı ve alt sırtın kasları üzerine yerleştiği için hamilelik sonlarında birçok kadın tarafından düzenli olarak görülür. Uterusun ağırlığı üst ve alt bacağın kaslarına gerginlik yayarak onları şişirir ve yakın sinirlere ağırlık verir. Masaj yakınlaştırılmış kaslar üzerindeki gerilimi boşaltarak yük üzerinde bulunan sinirleri rahatlatır.

Gebelik süresince bağlar ve eklemler, relaxin hormonunun fazla üretimi ile yumuşatılır. Bu, simfiz pubis disfonksiyonuna (SPD) veya pelvik kemer ağrısına (PGP) yol açabilir ve bu çok zayıflatıcı olabilir. Hamilelikte masaj, oksitosin ve endorfinlerin salınmasına yardımcı olur ve bu da rahatsızlık ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hamileliğiniz boyunca düzenli masaj yaptırarak, örneğin norepinefrin ve kortizol gibi stresle ilişkili olan hormonlar azaltılır. Ayrıca, dopamin ve serotonin düzeyleri depresyon ile ilişkili olarak artar. Doğum sırasında daha az komplikasyona ve yeni doğan komplikasyonları oluşumuna daha az yol açar.

Birçok kadın hamilelik masajını gebeliğin son haftalarına bırakır. Bunu yapan kişilerin çoğu “hamilelik masajına daha erken başlamalıydım” diyor . Hamilelik masajı ile hamileliğinizi keyifli bir hale getirin, hem sizin hem de bebeğinizin yararına olan gebelikle ilgili semptomlardan arınmış olun.

Annelik refleksolojisi ve gebelik masajı ebenin nitelikli çalışmalarını tamamladığından, bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza / ebenize haber vermeniz önerilir.

hamilelik masajı faydaları

Hamilelik Masajının Faydaları

 • Fiziksel rahatsızlıkların azalması, örneğin kas spazmı, kramp, yorgun bacaklar, gerginlik, sırt ağrısı vb..
 • Yumuşak dokuları şişmiş eklemlerdeki (ödem) sıvıların toplanmasını azaltmak için uyarır; bu da vücudun lenf sistemi tarafından taşınan doku atıklarının giderilmesini iyileştirir.
 • Duygusal sorunları, örneğin anksiyete, depresyon, korku, huzursuzluk, uykusuzluğa karşı olumlu etki yapar.
 • Gevşeme teşvik etmek ve stres azaltır.
 • Sindirim problemlerini rahatlatır.
 • Doğum ve doğum sonrası bakımda faydalı olur.

Hamilelik masajı şu durumlarda yardımcı olabilir:

 • Ödem
 • Karpal Tünel Sendromu
 • Baş ağrısı
 • Kabızlık
 • Yüksek tansiyon (preeklampsi veya eklampsi için uygun değildir)
 • Yorgunluk, uykusuzluk
 • Sabah rahatsızlığı
 • Mide ekşimesi
 • Sırt ağrısı, siyatik
 • SPD veya PGP
 • Bloke sinüsler

Hamilelik Masajı Güvenli mi?

Eğitimlerde büyük farklılık olduğu için bazı doktorlar, gebelik sırasında masaj yapmayı tereddüt ediyor . Ayrıca, ülke çapında bir sertifika standartlarının eksikliği de bulunmaktadır. Bu özellikle gebelik masajı için geçerlidir. Terapistin müşterisinin hamile olup olmadığına bakılmaksızın, bütün illerin bir masaj terapisti için asgari bir eğitim gerektiren kanunları yoktur.

Ayrıca, birçok tamamlayıcı tıp formları gibi, gebelik sırasında masaj tedavisi, yüksek kaliteli klinik araştırma yöntemleriyle titizlikle incelenmemiştir. Bir tartışmalı konu ise, ilk üç aylık dönemde masaj yaptırmanın güvenli olup olmadığıdır.

Pek çok masaj terapisti ilk üç ayda gebelik masajı yapmaz. Bunun nedeni, düşük yapma olasılığıdır. Bazı gebelik masaj uzmanları, gebelik masajının kendiliğinden düşük yapılmasına neden olmadığını iddia ederken, masaj ile düşük arasında bir bağlantı göstermek için hiçbir araştırma yapılmamıştır. İlk üç ayda bir çok düşük gerçekleştiği için bazı masaj terapistleri ve doktorlar düşük durumunda olası bir sorumluluktan kaçınmak için ilk üç aylık masaja karşı tavsiyelerde bulunurlar.

Tabi ki , tüm hamile kadınları masaj yapmaya başlamadan önce doktorlarıyla görüşmelerini önerilmektedir.

Hamilelik Masajından Ne Zaman Kaçınılması Gerekir?

Hamilelik masajı araştırması yetersiz olduğu için birçok  eğitimli doktor muhafazakar yaklaşım öneriyor. Bilimsel olarak üzerinde anlaşmaya varılan herhangi bir yönerge yoktur. Masaj yapmadan önce doktorunuzdan izin aldığınızdan emin olun. Özellikle aşağıdaki durumlarda hamilelik masajından kaçının.

 • Bulantı , kusma veya sabah hastalığı yaşıyorsanız.
 • Düşük yapma riski yüksek olduğu durumlarda.
 • Plasental abruption (plasenta rahim duvarından hafifçe ayrılır) veya preterm doğum gibi yüksek riskli hamileliğiniz olduğunda.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.