Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Testleri

Hamilelik Testleri

Hamilelik Testi

Hamilelik testi, hamileyseniz, öyle veya böyle, sizi haberdar edebilir. Hamilelik testi ile ilgili en sık sorulan soruların yanıtlarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Hamilelik testi

Hamilelik testi nedir ve nasıl çalışır?

Hamilelik testleri, idrarda veya kandaki  koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormon olup olmadığını belirlemek için üretilmiştir. Bu hormon döllenmiş bir yumurtanın bir kadının rahim duvarına tutunmasından hemen sonra üretilir. Bu genellikle döllemeden altı gün sonra olur, ancak her zaman olmaya da bilir. Hamileyseniz hCG düzeyleri her iki ila üç günde ikiye katlanarak hızla yükselmeye devam etmektedir.

Hangi hamilelik testleri yapılmaktadır?

İki temel hamilelik testi türü, hamile olup olmadığınızı bildirmenizi sağlar. Bunlar idrar testleri ve kan testleridir.

İdrar testleri evde veya bir doktor muayenehanesinde yapılabilir. Çoğu kadın, adet döneminin gecikmesinin ardından sonra yaklaşık bir hafta sonra  evde hamilelik testi yapar. Evde hamilelik testleri özel ve kullanışlıdır.

Bu ürünler talimatlarla birlikte gelir. En doğru sonuçlar için talimatları detaylı olarak takip edebilirsiniz. Testten sonra, doktorunuza giderek daha hassas testler ile sonuçları teyit ettirebilirsiniz.

Kan testleri doktorunuzun muayenehanesinde yapılır, ancak idrar testlerinden daha az kullanılır. Bu testler, gebeliği evde yapılan bir gebelik testinden önce veya ovülasyondan yaklaşık altı ila sekiz gün sonra tespit edebilir . Ancak bu testlerle, sonuç almak için evde yapılan hamilelik testinden daha uzun sürer.

İki tip kan gebelik testi mevcuttur:

Niteliksel bir hCG testi basitçe hCG’nin var olup olmadığını kontrol eder. “Hamile misiniz?” Sorusuna “evet” veya “hayır” cevabı verir. Doktorlar sıklıkla bu testlerin adetin gecikmesinden sonra en geç 10 gün içinde gebeliği teyit edilmesini tavsiye ederler. Bununla birlikte, bu testlerin bazıları hCG’yi çok daha erken tespit edebilmektedir.

Nicel bir hCG testi (beta hCG) kandaki hCG miktarını ölçer. Çok düşük hCG düzeyleri bile bulabilir. Bu gebelik testleri hCG konsantrasyonunu ölçebildiğinden hamilelik sırasında karşılaşılan sorunları izlemede yardımcı olabilir. Ayrıca, hCG seviyeleri hızla düştüğünde, tüp (ektopik) gebeliği engellemek veya düşükten sonra kadını izlemek için (diğer testlerle kombinasyon halinde) kullanılabilirler.

Hamilelik testleri ne kadar doğru?

Cevapsız bir süre sonunda size en doğru sonucu verebilmesi için en az bir hafta beklemek gerektiğini bilmelisiniz. Sabah idrarınız yoğunlaştığında ilk testi yaparsanız, sonuçlar daha doğru olabilir.

İdrar ile yapılan evde hamilelik testleri yaklaşık% 99 doğrudur. Kan testleri ise idrar testlerinden daha doğrudur.

Evdeki hamilelik testinin ne kadar doğru olduğu aşağıdakilere bağlıdır:

 • Kullanım talimatlarına ne kadar doğrulukta uyuldu.
 • Yumurtlama dönemi  ve implantasyonun ne sürede meydana geldiği.
 • Hamilelikten ne kadar süre sonra testiyaptığınıza.
 • Hamilelik testinin hassasiyeti.

Evde hamilelik test yapmak pahalı veya zor mu oluyor?

Bir eczaneden reçetesiz olarak evde hamilelik testi alabilir ve testi yapabilirsiniz. Maliyet markaya bağlıdır. Ancak çoğu hamilelik testi fiyatı nispeten ucuzdur.

Evde hamilelik testleri hızlı ve kolaydır. Talimatları dikkatle izlerseniz de çok daha doğru sonuç elde edersiniz. Bu hamilelik testleri benzer şekilde iş görür. İdrarı şu yöntemlerden biriyle test edersiniz:

 • Test çubuğunu idrar akışınıza tutarak hamilelik testini yapabilirsiniz.
 • İdrar bir bardakta toplayın ve içine test çubuğunu sokarak hamilelik testini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir kap içinde idrar toplayın ve idrarı teste damlatmak için damlalık kullanarak hamilelik testini kullanabilirsiniz.

Tüm bu tekniklerle, sonuçları görmeden önce birkaç dakika beklemeniz gerekir. Sonuçlar, çizgi, renk veya “+” veya “-” işareti gibi bir simge olarak görünebilir. Dijital testler “hamile” veya “hamile değil” kelimelerini üretir.

Hamilelik testi veya sonuçları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya evde yapılan hamilelik testiyle birlikte listelenen telefon numarasını arayın.

Hamilelik testi sonuçları ne anlama geliyor?

Pozitif veya negatif hamilelik testi sonucu ne anlama geldiğini bilmek önemlidir.

Pozitif hamilelik testi sonucu

Olumlu (pozitif) hamilelik testi sonucu alırsanız, hamilesiniz. Çizgi, renk veya işaretin ne kadar soluk olursa olsun bu doğrudur. Olumlu bir sonuç elde ederseniz, bir sonraki adımınız hakkında konuşmak için doktorunuzu arayın.

Çok nadir durumlarda, yanlış pozitif sonuç alabilirsiniz. Bu, hamile değilsiniz demektir, ancak test sizin olduğunuzu söyleyebilir. İdrarda kan veya protein varsa, yanlış pozitif sonuç alabilirsiniz. Ayrıca bazı ilaçlar, örneğin sakinleştiriciler, anti-konvulsif ilaçlar veya hipnotikler yanlış pozitif sonuçlara neden olabilir.

Olumsuz bir sonuç alınırsa muhtemelen hamile değilsiniz. Ancak şu durumlarda test hatalı olabilir:

 • Testin son kullanma tarihini geçtiğinde.
 • Testi talimat dışı yollarda hatalı yaptığınızda.
 • Çok erken test ettiğinizde.
 • Testten hemen önce çok miktarda sıvı tükettiği için idrarınız çok seyreltilmiş durumda olduğunda.
 • Diüretikv (idrar söktürücü ilaç) veya antihistaminikler gibi belirli ilaçları kullandığınızda.

Negatif hamilelik testi sonucunuz varsa , iki kez kontrol etmek için yaklaşık bir hafta içinde tekrar test etmeyi deneyin . Bazı ev hamilelik testleri, sonuçlarınızdan bağımsız olarak bunu yapmanızı önerir.

İki farklı sonuç elde ederseniz? Doktorunuzu arayın. Kan testi sonuçları doğrulamak en iyi fikirdir.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.