Ana Sayfa / Bilim Haberleri / Hamilelikte diyabet ve erken doğum riski

Hamilelikte diyabet ve erken doğum riski

Yeni bir çalışmaya göre, tip 1 diyabetli gebelerin erken doğum yapma riskleri daha yüksektir.

Bu makalede Hamilelikte diyabet ve erken doğum riski etkisi incelenmiştir. Kan şekeri seviyesi yükseldikçe risk artar, ancak önerilen seviyeyi koruyan kadınlar da erken doğum riskini alır.

Tip 1 diyabeti olan hamile kadınlar, bebeklerini erken doğum yapma riskini artırır. Kan şekeri seviyesi yükseldikçe risk artar, ancak önerilen seviyeyi koruyan kadınlar da erken doğum riskini alır. Bunlar, Karolinska Institutet ve İsveç’teki Sahlgrenska Akademisi’ndeki araştırmacıların, İç Hastalıkları Annals dergisinde yayınlanan bulgularıdır .

BMJ’de yayınlanan önceki bir çalışmada araştırma grubu, tip 1 diyabetli hamile kadınların kalp kusurları olan bebeklere sahip olma riskinin yüksek olduğunu göstermiştir. Şimdi, tip 1 diyabetli kadınların nasıl erken doğum yapma riskini arttırdığını gösteren yeni bir çalışma yayınlandı.

“Hamilelik sırasında HbA1c adı verilen yüksek uzun süreli kan şekeri, preterm doğum dahil komplikasyon riskinin artmasıyla ilişkilidir. Risk, HbA1c düzeyi yüzde 8-9’un üzerinde olanlar arasında en fazladır (yaklaşık 60-70 mmol / mol ), ancak HbA1c’lerini (yüzde 6,5’in altında, <48 mmol / mol’e eşdeğer) koruyanlar bile erken doğum yapma riskini arttırıyor “diye açıklıyor.

Çalışma, 2003-2014 yılları arasında İsveç Tıbbi Doğum Kayıt Defterini (MFR) İsveç Ulusal Diyabet Kayıt Defterine (NDR) bağlamayı içermektedir. Araştırmacılar, hamilelik sırasında uzun süreli glikosile edilmiş hemoglobin düzeyleri (HbA1c) kaydeden kadınlardan doğan 2.474 bebeği tanımlamıştır. Bunlar diyabeti olmayan kadınlardan doğan 1.16 milyon bebekle karşılaştırıldı.

Tip 1 diyabeti olan kadınlarda doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 22’si prematüre olarak doğmuştur; bu, tip 1 diyabetsiz kadınlarda doğan bebeklerin yüzde beşinin altında olmasıyla karşılaştırılabilir. Tip 1 diyabetli kadınların yüzde 37’si ve yüzde 9’un üzerindeki HbA1c düzeyi erken doğum yaptı. Ancak şu anki kan şekeri tavsiyelerine bağlı kalanların yüzde 13’ü bile çok erken doğum yaptı.

Jonas F, “Bu, farklı HbA1c düzeyleri ve hamilelikte diyabet ile erken doğum arasındaki açık ilişkiyi gösterecek kadar büyük olan ilk çalışmadır. Çalışmamız ulusal olarak yapılmıştır ve bu nedenle, tip 1 diyabetli ortalama bir kadına uygulanabilecek bir sonuç sunmaktadır” diyor.

Çalışma ayrıca, bu yenidoğanların, “gebelik yaşı için büyük”, doğum sırasında yaralanmaları, solunum problemleri yaşamaları, kan şekeri düşüklüğü ve bunlar arasında daha yüksek yenidoğan ölüm oranlarına ek olarak oksijen eksikliği (“asfiksi”) riski olduğunu da artırdı. Hamilelik sırasında yüksek kan şekeri maruz. Ayrıca ölü doğum riski, tip 1 diyabetli gebe kadınlarda HbA1c düzeyleriyle ilişkilendirildi.

“Şimdi, bu çocukların uzun vadeli sonuçlarını incelemek istiyoruz.” Jonas F. Ludvigsson diyor.

Makale Referansları :
  1. Jonas F. Ludvigsson, Martin Neovius, Jonas Söderling, Soffia Gudbjörnsdottir, Ann-Marie Svensson, Stefan Franzén, Olof Stephansson, Björn Pasternak. Tip 1 Diyabette Maternal Glisemik Kontrol ve Preterm Doğum Riski . İç Hastalıkları Annals , 2019; DOI: 10.7326 / M18-1974
  2. Jonas F. Ludvigsson, Martin Neovius, Jonas Söderling, Soffia Gudbjörnsdottir, Ann-Marie Svensson, Stefan Franzén, Olof Stephansson, Björn Pasternak. Tip 1 Diyabette Maternal Glisemik Kontrol ve Preterm Doğum Riski . İç Hastalıkları Annals , 2019; DOI: 10.7326 / M18-1974

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.