Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte idrar kaçırma

Hamilelikte idrar kaçırma

Hamilelikte idrar kaçırma nedir?

Sık idrara çıkma en erken hamilelik belirtilerinden biridir. İdrar kaçağı veya idrar kaçırma, hamilelik sırasında ve sonrasında sık görülen bir semptomdur. Hamile kadınların yaklaşık% 54.3’ü seyahat süresi de dahil olmak üzere yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bebek büyüdükçe ve birkaç haftalık doğumdan sonra semptomlar artabilir.

İdrar kaçırma çeşitleri nelerdir?

Strese ile ilişkili idrar kaçırma: mesane üzerindeki fiziksel baskıya bağlı idrar tutamamadır. Sıkışma nedeniyle üriner inkontinans: Sık idrara çıkma ihtiyacı nedeniyle idrar kaçırma sıklıkla mesane daralmasına neden olur. Karışık idrar kaçırma: Stres ve sıkılığa bağlıdır. Geçici üriner inkontinans: İdrar yolu enfeksiyonu veya kabızlık gibi geçici bir durum nedeniyle idrarın geçici olarak abdüksiyonu. İdrar mı, amniyotik sıvı mı? Sıvıyı test etmek için hastaneye gitmek yerine sıvının nasıl sızdığını kontrol edebilirsiniz. Küçük artışlarla gelirse, muhtemelen tamamdır. Amniyon sıvısı infiltre edildiğinde, çok daha büyük miktarlarda (sıklıkla “kızarma” olarak adlandırılır) gelir ve sürekli olarak devam eder. Beyaz mumsu veya koyu yeşil bir maddenin varlığı da amniyotik sıvının göstergesidir.

Gebelikte idrar kaçırmaya neden olan nedir?

Pelvisiniz pelvis kemiklerinin hemen üstünde oturuyor ve pelvis tabanınızla destekleniyor. Gün boyunca idrar dolduğunda sfinkter vücudunuzu kapalı tutar ve tuvalete gidip rahatlayıncaya kadar sızmaz. Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra pelvis taban kaslarınızı kendiniz test edebilirsiniz. Gebelik sırasında idrar tutamama sık görülen nedenleri şunlardır:

Basınç: Öksürür, hapşırır, egzersiz yapar veya güldürürseniz sızıntı yapabilir. Bu fiziksel hareketler üriner inkontinansa neden olurlar çünkü mezenşimde ekstra basınç uygularlar. Bebeğiniz büyüdükçe, fazladan baskı var. Hormonlar: Değişen hormonlar idrar torbanızın ve idrar yolunuzun yüzeyini etkileyebilir. Medikal durumlar: Üriner inkontinansın bazı tıbbi nedenleri arasında diyabet, multipl skleroz, anksiyete ilaçları veya inme öyküsü yer alır. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE): İdrar yolu enfeksiyonları için tedavi edilmeyen kadınların% 30 ila% 40’ı hamilelik sırasında semptomlara neden olur. İdrar tutamama idrar yolu enfeksiyonunun bir göstergesidir.

Gebelikte üriner inkontinans için tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavi edebileceğiniz ilk tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve mesane kontrolüdür. Dostlarınızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

Kegel egzersiz: Pelvik tabanınızı güçlendirmek için bir Kegel egzersiz yapmalısınız. Hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması güvenli ve etkili bir egzersizdir. Kegel’i yapmak için, idrarı tutmak için kullandığınız kaslara odaklanmalısınız. Rahatlamadan önce on saniye bekle. Bu egzersizi her gün 5 sette hedefleyin. Pelvik taban kontrolünü öğrenmek, doğum sırasında ve sonrasında yardımcı olabilir. Bir mesane günlüğü oluşturun: Maksimum sızıntı ne zaman meydana gelir? Bunu belirlerseniz, seyahatlerinizi planlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda hızınızı yeniden eğitmenin ilk adımıdır. Karbonatlı veya kafeinli içeceklerden kaçının: Gazlı içecekler, kahve veya çaylardan kaçının. Bu içecekler idrar yapma hissinizi artırabilir. Daha fazla su veya kafeinsiz içecekler içmeyi deneyin. Geceleri sıvı tüketmekten kaçının: Sık sık yapılan tuvalet ziyaretlerinden kaçınmak ve gece idrarını önlemek için sıvı tüketimini sınırlayın.  Kilonuzu koruyun: Özellikle karın bölgesinde ekstra ağırlık, nefesteki basıncı artırır. Doğum sonrası kilo kaybı hamilelikten sonra idrarın önlenmesine yardımcı olabilir. Doktorunuza kendiniz ve bebeğiniz için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olun. İlaç kullanımı ve cerrahisi de bir seçenek.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için ipuçları

Bol su için günde en az 6 bardak

Seks yapmadan önce  idrar yapınız.

İdrar yaptıktan sonra önden arkaya silin.

Pamuklu çarşaf ve mümkün olduğunca gevşek kıyafetler giyin

Her gün iç çamaşırlarınızı değiştirin

Bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız , doktoruna başvurunuz. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları, erken doğum ve düşük doğum ağırlığına da neden olabilen bir böbrek enfeksiyonuna yol açabilir.

Ayrıca bazı durumlarıda yapmamanız gerekmektedir. Örneğin, Güçlü sabunlar, vajinal sprey veya jeller kullanmayın. Günde bir gün aynı iç çamaşırı giymeyin.

idrar yolu enfeksiyonu sırasında 3 ila 7 gün boyunca antibiyotik kullanılır. Bu tedavi bebeğiniz için güvenli olmalıdır. İlaçlarınızı aldıktan sonra ateş, titreme veya kramp gibi yan etkileriniz varsa doktorunuzu arayın.

Doğumdan sonra idrar kaçırma

Doğum gebelikten sonra idrar kaybına neden olabilir. Vajinal doğum sırasında kaslar ve sinirler yaralanabilir. Uzun süreli doğum ya da uzamış ıkınma sinire zarar verme olasılığını artırabilir. Amerikan Obstetrisyenleri ve Jinekologlar Kongresi, sezaryen doğumunun yaşamın ilk yılında idrar kaçırma (inkontinans) olasılığını azalttığını kabul etmektedir. Bununla birlikte, faydalar doğumdan iki ila beş yıl sonra kaldırılır.

Hamilelik sırasında idrar kaçırma (üriner inkontinans) nasıl teşhis edilir?

Eğer idrar yapıyorsan, doktoruna davışmalısınız. Bazı durumlarda, idrar yolu enfekte olabilir ve antibiyotik gerekebilir. Hamileliğinizin sonuna yaklaşıyorsanız, amniyotik sıvı ile karıştırabilirsiniz. Tam olarak nedenini bilmek için doktorunuz en iyi danışmalısınız.

Doğum ve enfeksiyon olasılığı ortadan kalkarsa, doktorunuz başka testler yapabilir. Mesane taraması, ultrason ile tamamlandığında mezenterlerin tamamen boş olup olmadığını görmeye yardımcı olabilir. Mesane stres testi, doktorunuzun, öksürme veya öksürdüğünüzde eğilme ile idrar kaçırma görmesini sağlar.

Doktorunuz idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenirse, muhtemelen bir laboratuvar testi için bir idrar örneği isteyecektir. Doktorunuz ayrıca sızan sıvının sulanıp sulanmadığını kontrol etmek için özel testler de yapabilir.

Çocuğun doğumdan sonra idrarını tutamama durumu iyileşir mi?

Bazı kadın inkontinans ifadeleri doğumdan sonraki günlerde veya haftalarda kaybolur. Diğerleri için sızıntı devam edebilir veya daha da kötüye gidebilir. Bununla birlikte, Kegel egzersizleri, mesane kontrolü, kilo kaybı ve egzersiz gibi birincil bakım ile yönetilebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa ya da doğumdan altı ya da daha fazla haftada hala idrar yapıyorsanız, endişelerinizle ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Hamileliğinizden sonra, ilaç ve ameliyat gibi diğer tedavileri düşünebilirsiniz.

Hamilelikte idrar tutamamalarını nasıl önleyebilirsiniz?

Özellikle mideniz büyüdüğünde veya doğumdan sonra gebelikte idrar tutamama sık görülen bir durumdur. İyi haber, yukarıda listelenen ipuçlarının, sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabileceğidir.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

1 Yorum

  1. Gerçekten bu durum oldukça zor. Hamilelikte idrar kaçırma sorunu ile karşılaşanlar için yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.