Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte Kan Testleri

Hamilelikte Kan Testleri

Doğum öncesi bakımın bir parçası olarak birkaç kan testi önerilir. Bazıları tüm kadınlara sunuluyor ve bazıları yalnızca belirli bir enfeksiyon veya kalıtsal hastalık riski altında olmanız durumunda sunuluyor.

Kan testleri, kan türünüzün yanı sıra hamilelik sırasında veya doğumdan sonra bir soruna neden olabilecek her şeyi kontrol eder.

Tüm testler, hamileliğiniz sırasında veya doğumdan sonra bir soruna neden olabilecek her şeyi kontrol etmek için veya bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek için yapılır, ancak istemiyorsanız bunlara sahip olmak zorunda değilsiniz.

Kanınızı vermek için ebe veya doktorunuzla konuşun ve kendinize zaman tanıyın. Testler hakkında size yazılı bilgi de vermelidirler. Aşağıda, sunulan tüm testlerin bir taslağı bulunmaktadır.

Kan grubu

4 kan türü (A, B, AB veya O) vardır ve hangi türünü bulmak için kan testi yapacaksınız. Örneğin, hamilelik veya doğum sırasında ağır kanama  geçirmeniz durumunda, kan verilmesi gerektiğinde kan grubunuzu tanımanız yararlıdır .

Rhesus (RhD) faktörü

Kan grubunuzu öğrendiğinizde, türünün olumlu veya olumsuz olup olmadığını da keşfedeceksiniz. Kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde ‘D antijeni’ olarak bilinen bir maddenin olup olmadığını gösteren “Rhesus (RDB) faktör” budur. Bunu yaparsanız, siz RhD pozitifsiniz, yapmazsan, RhD negatifsin.

Eğer kanınız RhD negatif ise, bebeğiniz RhD pozitif olmazsa, genellikle bir problem değildir. Öyleyse, vücudunuzun bebeğinizin kanına karşı antikor üreteceği riski vardır. Bu, mevcut gebeliğiniz için bir soruna neden olmaz, ancak gelecekteki gebelikleri etkileyebilir.

Hamilelikte RhD faktörü hakkında daha fazla bilgi edinin .

Anemi

Hamilelik sırasında kadınların demir eksikliği geliştirmesi çok yaygındır. Bunun nedeni vücudunuzun ekstra demir ihtiyacı olması, böylece bebeğinizin yeterli miktarda kan dolaşımına sahip olması ve gerekli oksijen ve besin maddelerini alması gerekir. Hamilelik sırasında tükettiğiniz demirden zengin yiyecek miktarını artırmak demir eksikliği anemisini önlemeye yardımcı olabilir . Bazı hamile kadınlar, özellikle gebeliğin 20. haftasından itibaren demir takviyesi ister . Anemi sizi yorgun düşürür ve emek ve doğum sırasında herhangi bir kan kaybıyla başa çıkma becerisini azaltır.

Anemi önlemede veya tedavi etmek için ebeniz veya doktorunuz demir tabletlerine ihtiyacınız olup olmadığını söyleyebilir. Hamilelik boyunca demir seviyeleriniz kontrol edilecektir.

Enfeksiyonlar

Kan testiniz, hamileliğinizi veya doğmamış bebeğinizi etkileyebilecek birtakım enfeksiyonları arar.

  • Kızamıkçık
  • frengi
  • Hepatit B
  • Hepatit C
  • HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü) .

Olumsuz bir test sonucunuz var sonra gebelik süresince tüm bu enfeksiyonları yakalayabileceğinizi unutmamak önemlidir. Siz veya eşiniz korunmasız cinsel ilişki yaşamak gibi riskleri almak üzereyken, sifiliz, HIV ve hepatit B gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları içerir . İlaç enjekte ederseniz ve iğneler paylaşırsanız HIV ve hepatit alabilirsiniz. Bunu ebeniz veya doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabet (GDM), gebelik sırasında bazı kadınları etkileyen bir diyabet türüdür. Diyabet, kandaki glikoz (şeker) çok fazla olduğu bir durumdur.

Çoğu durumda, gebelik diyabeti üçüncü trimestrde (28 hafta sonra) gelişir ve genellikle doğumdan sonra kaybolur. Bununla birlikte, gestasyonel diyabet gelişen kadınların daha sonraki yaşamlarında tip 2 diyabet gelişmesi daha olasıdır.

 

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.