Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama

Bebek beklediğinizde, her türlü kanama veya lekelenme rahatsız edicidir. Hamilelikte kanama nedenlerini ve size olursa ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Hamilelikte kanama ve lekelenme

Ne zaman endişelenmelidir

Her tür kanama, hamilelik sırasında, hatta en sevimli anne için bile korkunçtur. İyi haber ise her ne kadar lekelenme tüm hamileliklerin neredeyse üçte birinde gerçekleşse de, genellikle anneye veya bebeğe tehdit oluşturmaz. Örneğin, hamile kadınların küçük bir yüzdesinin cinsel ilişkiden sonra lekelenmesi yaygın bir durumdur. Diğer kanamalar, hamilelikle ilgisi olmayan, vajina duvarındaki enfeksiyonlar gibi kanamalara neden olabilir. Uzmanlar, “Gözlemlemenin büyük çoğunluğu zararsızdır” diyor. Ancak kanama, ne kadar kısıtlı olursa olsun, düşük, ektopik hamilelik ve plasenta previa dahil olmak üzere çeşitli komplikasyonların göstergesidir ve bu nedenle göz ardı edilmemelidir.
İlk 20 Hafta Kanama
Doktorlar, gebeliğin ilk üç ayında kadınların yüzde 25 ila 40’ında bazı vajinal kanamalar yaşayacağını ve gebeliğin normal ilerleyeceğini tahmin ediyor. Hamilelik Derneği’ne göre, gebeliğin ilk yarısında zararsız lekelenme veya kanamanın olası nedenleri şunlardır:

  • Döllenmiş yumurta rahim duvara yapıştığında gebeliğinize yaklaşık 4 hafta içinde ortaya çıkan implantasyon kanaması.
  • Hormonal değişiklikler
  • Cinsel ilişki
  • Enfeksiyonlar

Bazen gebeliğinizin ilk yarısı boyunca kanama daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Hatta hamileliğin 1. ayı bile kanama olmaktadır. Plasenta çevresinde kanayan subkoronik kanama buna örnek verilebilir. Bu tür bir kanamanın ortaya çıkmasından sonra normal bir Hamilelikte kanama devam etse bile, hızlı teşhis ve tedavi hayati önem taşımaktadır. Uzmanlara göre çoğu subkoronik kanamalar gidermekle birlikte, kadını preterm doğum gibi diğer komplikasyonlar için daha fazla risk altına sokmaktadır.

Kimyasal hamilelik, bir yumurta döllendiğinde ancak rahim içinde asla tam olarak implante edilmediğinde ortaya çıkar.

Hamileliğin ilk 20 haftasında spontane olarak kaybedilmesi, düşük (tehdit altında veya yakında) olarak bilinir. Sıklıkla, düşük yapmak sırasında oluşan kanama veya lekelenme, kramp veya karın ağrısı gibi diğer semptomlarla birlikte görülecektir.

Ektopik hamilelik, döllenmiş bir yumurtanın uterus dışındaki bir yerinde, çoğunlukla fallop tüpünde implante edildiğinde ortaya çıkar. Bazen tubal hamilelik adı verilen bir dış gebelik normal şekilde ilerleyemez ve tanı konmadığı takdirde anneye hayati tehlike oluşturabilir.

Molar hamilelik, plasentada anormal bir büyümeyle karakterize olan yaşayabilir olmayan bir hamilelik ve genellikle anormal bir fetus.

Sonuç itibari ile hamilelikte herhangi bir vajinal kanama daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Bu nedenle hamilelikte kanama olduğunda doktorunuza hemen danışmanız önemlidir.

Son 20 Hafta Kanama

Düşük riski (ilk 20 haftadan sonra bir ölü doğum olarak bilinir) ilk trimesterden sonra çok azalır ve erken komplikasyonların birçoğu artık ektopik ve molar hamilelikler gibi faktör değildir. Gebeliğin ikinci yarısında kanama olur ve devam ediyorsa, çok ciddiye alınmalıdır. Hamileliğin ikinci yarısında kanamalara neden olan nedenler şunlardır:

  • Cinsel ilişki
  • Servikal kontroller, özellikle üçüncü trimesterde geç olduklarında daha sık olurlar.
  • Plasenta previa, ki plasenta serviksi kısmen veya tamamen kaplar
  • Plasentanın rahim duvarı dışına yırtıldığı plasental yineleme şiddetli vajinal kanamalara neden olabilir ve hem anneye hem de bebeğe hayatı tehdit eder. Plasental ani kalma, hamileliğin sonlarında ciddi kanamalara neden olan en yaygın nedendir. Bu durum nadirdir ve tüm hamileliklerin yalnızca yüzde birinde görülür.

Vajinal kanamaya kramp veya kasılmalar, ishal, sırt ağrısı eşlik eden preterm doğum, 37 hafta öncesinde bebek için ciddi etkilere neden olmasa bile önlem alınması gerekmektedir. 37 hafta sonra bu semptomlar normal bir doğum sancısı başlangıcı olabilir.

Sonuç itibari ile, ne olursa olsun, hamilelik sırasında meydana gelen herhangi bir kanama, doktorunuza veya ebenize danışmanızı gerektirir. Doktorunuza, olası nedeni belirlemenize yardımcı olmak için kanın rengi, miktarı ve zamanlaması hakkında ayrıntılı sorulara cevap vermeye hazır olun.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.