Ana Sayfa / Bebek Bekliyorum / Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide bulantısı hamilelikte ne zaman başlar ve ne zaman biter?

Hamilelik ifadeleri arasında bulantı, birçok gebe kadının yaşadığı bir durumdur. Bu mide bulantısının nedeni, gelişen plasenta tarafından üretilen HCG denilen hormondur. Bu hormon, hamileliğinizin sağlıklı ve konforlu olmasını sağlayarak değişiklikler için hazırlansanız bile, mide bulantınızın kapılarını açar. Hamilelikte bulantıları net açıklayamayız. Stres, yorgunluk, düşük kan şekeri, B6 vitaminlerinin eksikliği çok hızlı bir şekilde almanızı sağlar. Unutmayın, hamilesiniz ve vücudunuz her zamankinden daha hassas tepki verebilir. Endişelenmeyin, neyse ki gebelikte mide bulantısını çözmek için yollar vardır.

Gebe olduğunuzu düşündüğünüzden ve açıklığa kavuşturduğunuzdan ve ne kadar süreceğini merak ettiğiniz için, size adım adım anlatmak faydalı olacaktır.

hamilelikte bulantı ne zaman geçer

İlk 8 haftaya dikkat!

Her şeyden önce, birçok gebe bulantının meydana gelmesine rağmen, bedenin kusmaya tepki vermeyebileceğini unutmayın. Bu nedenle mide bulantınız olsa bile, kusmanıza gerek yoktur. Çünkü aslında bulantı hissi gerçek bir kusmaya ihtiyaç duymaz. Hakkında konuştuğumuz mide bulantısı hamileliğinizin hemen sonrasında ortaya çıkıyor. Bu bulantılar 6 ve 8 haftalarda şiddetlenir. Özellikle sabahları sabah kusma sık sık görebilirsiniz. İlk 8 haftalık dönemde, mide bulantınızı tetikleyecek yiyeceklerden ve diğer kokulardan uzak durmanız gerekir ve çok az ve sıklıkla yemelisiniz. Bu dönemde mide bulantınızı hafifletmek için sık sıvıları tüketmeyi unutmayın.

Hamilelik Bulantıları Ne Zaman Geçiyor?

Mide bulantısı, ateşli veya hafif 8 haftalık seyrederken yavaş yavaş sona erecektir. Hamilelikte, bulantı 8 hafta sonra yavaş yavaş azalacaktır. Hamileliğiniz 12-14. Haftalarda neredeyse bulantı döneminde bitecek. 14. haftadan sonra, haftalarca sürdüğünüz mide bulantısının rahatlamasını hissedeceksiniz. Tebrikler, hamilelikte bulantıdan kurtuldun. Ama yeni gelişmeler bekliyor olabilirsiniz.

Baskı dönemi

14. haftadan sonra klasik gebelik belirtileri yaşıyorsanız, yavaş yavaş rahatsız olabilirsiniz. Bu, ilk birkaç gün içinde döndüğünüze inanmanıza neden olabilir. Endişelenmeyin, içimizde hissettiğiniz baskılar ve ince ağrı, o zamanlarda size geri göstermez. Rahmi destekleyen dokular, bebeğinizin büyümesi ile orantılı olarak büyüdüğünden, hamileliğinizin sonraki aşamalarında mide ağrılarına benzer belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle 32. haftadan itibaren vücudunuzdaki kan miktarı artar. Hacimdeki bu artışla, kalbe, diyaframa ve mideye basınç uygulanabilir. Bu mide ağrılarına veya bulantıya neden olabilir.

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.