Ana Sayfa / Bebek Bekliyorum / Hızlı Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Hızlı Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlık istatistiklerine göre, kadınların yalnızca yüzde 12’sinde gebe kalma sıkıntısı var. Elbette, gebe kalmaya çalışıncaya kadar kesin olarak bilmezsiniz, ancak bu ipuçları vücudunuzun bebeğe hazır olduğunu gösteren iyi bir göstergedir. Peki hızlı hamile kalmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Yumurtlama Dönemini Hesapla

Yumurtlama gününü hesapla

Kadın Doğum Uzmanları, her 24 ila 35 günlük dönemlerdeki kadınların muhtemelen normal ovulasyon yaptıklarını söylüyor. “Normal bir döngü, hormonlarınızın düzgün çalışıp her ay bir yumurta bıraktığının en belirgin işaretlerinden biridir” diyor. Yumurtlama Dönemi Hesaplaması hakkında bilgilendirmeyi linkteki yazımızda yapmıştık. Bu konuda yumurtlama hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Yumurtama dönemi uzunluğu ve öngörülebilirlik dışında, vücudunuzun yumurtlamanın aslında her devirde meydana geldiğini gösteren ince ipuçlarını algılayabilmesi iyi bir işarettir. (Ayrıca, yumurtladığınız zaman kesin zaman dilimini bilmek, hamileliğinizi artırmak için bebek yapmak için ilişki zamanlamasını belirlemenin en iyi yoludur.) Çoğu kadın bir sonraki dönemden 14 gün önce yumurta atmaktadır. (28 günlük bir döngüde 14. gün geçer. 32 günlük bir döngüde bu 18. gün demektir.) Ancak döngünün aydan aya tamamen değişmediği sürece, kesin olarak bilmek zordur.

Yumurtlama ön tanıtıcı kiti kullanarak veya bazal vücut sıcaklığınızı grafiğe dökmek, ne zaman ovüle olduğunuzu belirlemenin daha iyi bir yoludur. Yumurtlama testleri, idrardaki lüteinizan hormon (LH) seviyelerini saptayarak çalışır (bu hormon, yumurtlamadan 1-2 gün önce yükselir). Vücudunuzun sıcaklığı ovulasyonun etrafında çok az yükseldiğinden, sabahın ilk sıcaklığının izlenmesi de ovülasyonun saptanması için, kesin olmasa da bir başka yöntemdir.

Doğum Kontrolünü Önceden Bırakın

Bu çok zahmetsiz gibi görünebilir, ancak doğum kontrolünün bazı biçimleri, kullanımınızı bıraktıktan sonra bile bir süre daha doğurganlığınızı azaltabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları ve gebelik

Doğum kontrol haplarındaki hormonların etkilerinin uzun sürmediğinden dolayı doğurganlığınız neredeyse derhal geri kazanabilirsiniz. Hapı kullanmadan önce yaşadığınız menstrüel döngünün aynısı muhtemelen tekrar sahip olacaksınızdır. Örneğin, dönmeniz gereken düzenli bir 28 döngüsünüz olsaydı ya da düzensiz sikluslar yaşadıysanız, düzensiz döngülere sahip olmanızın muhtemel olduğunu bir kez daha açıklayabilir. Aynı ilkeler, doğum kontrol yaması (Ortho Evra) ve doğum kontrol halkası (NuvaRing) için de geçerlidir ve doğurganlık onları kullanmayı bıraktıktan sonra normale döner.

RİA: Bir intrauterin cihazın (RİA) hormonal veya hormonal olmayan versiyonuna bakılmaksızın, bir sağlık uzmanı tarafından cihazı çıkardıktan sonra doğurganlığınız hemen geri dönmelidir.

Depo-Provera: Depo-Provera’nın etkileri uzun ömürlüdür, bu nedenle gebeliğe karşı koruma sağlamak için her 3 ayda bir aşı yapmanız gerekse de, teorik olarak zordur, ancak çok fazla sürebilir. Doğurganlığa dönmek bunun için daha uzundur. Eğer önümüzdeki yılda hamile kalmayı düşünüyorsanız, aşıları durdurun, çünkü karşı etkisi olacak ilaç yok.

Hormonal bir doğum kontrolü biçiminden çıkmak istiyorsanız, ancak henüz hamile kalmaya hazırsınız. Geçici olarak prezervatif gibi doğum kontrolünün formunu kullandığınızdan emin olun.

Temel Vücut Sıcaklığınızı Takip Edin

Ne zaman ovüle olduğunuzu belirlemenin bir başka yolu, temel vücut ısınızı takip etmektir. Bunu yapmak için, onuncu dereceyi gösteren bir bazal termometre almalısınız. Uyandıktan hemen sonra her sabah sıcaklığınızı ölçmelisiniz . Yatmadan işemekten bile önce… Yumurtlamanızın sıcaklığı genellikle yumuşak bir şekilde düşerse  ertesi gün yükselir ve adetiniz kalana kadar yükselmiş olarak kalır (veya hamileliğiniz boyunca, o ayı bulmalısınız).

Temek vücut sıcaklığı takip etmek, o ayda bir kez ovulasyon yaptığınızı (bu sıcaklık artışının inceliği) sonra bileceğiniz gibi, ilk ayda pek yararlı olmayacaktır. Ancak üst üste bir kaç ay boyunca Temek vucut sıcaklığı takip etmek, belirlemenize yardımcı olabilir. Menstrüel döngünüzdeki kalıpları inceleyin ve bir dahaki sefere yumurtlamaya ne zaman başlayacağınızı daha iyi tahmin edin.

Buna ek olarak, temek vücut sıcaklığı takip etmek, herhangi döllenmiş yumurtanın implantasyon zamanı geldiğini teyit etmesine yardımcı olabilir. Luteal fazınız (ovulasyon ile vucut sıcaklığının hafifçe yükseltilmesi gereken sonraki adetiniz arasındaki süre) 11 günden kısa ise, olası herhangi bir gebeliğin “tutunması” zor olabilir demektir.

 

Kanama veya Lekelenme

Düşükğün ilk belirtilerden biri hamilelikte kanamadır. Açık lekelenmesinden daha ağır, parlak kırmızı akıcılığa kadar değişebilir. Tabii ki, kanama yaşayan birçok kadın, erkenden sağlıklı bir gebeliğe sahip olmakla birlikte, doktorunuza başvurarak durumu kontrol etmesini istemelidir.

İlginizi Çekebilir!

Hamile Kalmayı Kolaylaştırma Yöntemleri

Hamile Kalmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Evlenen çiftlerin bir süre sonra özellikle bebek sahibi olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.