Ana Sayfa / Bebek / Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık dönemi; doğumdan hemen sonra başlayan bir süredir. Yaklaşık 42 gün veya 6 hafta sürer ve annenin fizyolojik ve psikolojik durumunun gebelik öncesi durumuna dönmesi için gereken süreyi içerir. Doğuştan sonra, lohusalığın vücudu hamileliğinden önceki durumuna dönmeye çalışır. Hormonal değişiklikler gözlenir ve bu çok hızlı gerçekleşir. Bu hızlı değişiklikler aynı zamanda yorgunluğa, uykusuzluğa, duygu durum değişikliklerine, bebeğe fiziksel ve psikolojik olarak adapte olmaya çalışan anne tarafından yeni dünyaya merhaba diyen ile birçok sorumluluklar olacaktır. Anne bütün bunlarla mücadele ederken, aynı zamanda bebeği de önemser ve besler. Tüm bunlar lohusalık döneminde lohusalık depresyonu oluşturabilir.

Tüm bu fiziksel ve zihinsel karmaşıklıkta, annenizin puerperium sendromu olarak adlandırılan duruma düşmesi ve melankoli ve depresyon gibi zihinsel depresyon yaşaması kaçınılmazdır. Lohusa anne, bu özel dönemde desteklemek ve yardımcı olmak için çok önemlidir. Yeni bebek sahibinin en büyük destekçisi kocası olacak. Bu nedenle, yeni babalara çok büyük görevler düşer. Peki, bu süreçte ne yapacağından emin olmayan baba nasıl olmalı. Bunu 5 adımda inceledik.

1.Akşam İş Dönüşü Yardımları

Yeni anne tüm gün boyunca bebeğinizi emzirecek, altını değiştirecek ve uyumaya çalışacaktır. Bebeğiniz evin bakımı ve rutin işleri ile meşgulken, bazen yemek ve rahatlama için zaman bile bulamıyor. Bu nedenle, akşam işten eve döndüğünüzde, sık sık onu yorgun ve bunalmış bulacaksınız. Bu aşamada ona yardımcı olarak, yapabileceğiniz bazı işler yapmanız için size büyük destek sağlayacaktır. Partneriniz bebeğinize bakarken, akşam yemeğini hazırlayabilir veya eşinizin yemek yaparken bir masa oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir bebeğin temel ihtiyaçlarını ele alırken, onun dinlenmesi için bir fırsat yaratabilirsiniz. Böyle bir görev paylaşımında olsanız, lohusun yükünü hafifletip, birazcık nefes alsanız da, hayatınızdaki iş ortağına olan duyarlılığınızı ortaya çıkarırsınız.

2. Lohusalık Bunalımını En Aza İndirin

Lohusa bunalımında anneye destek olunmalı

Çocukluk, birçok kadının ‘İyi bir anne olabilir miyim?’, “Anne sütü yeterli geliyor mu?”, “Bebeğime iyi bakabilir miyim?” gibi binlerce soruyla mücadele ettiği acı verici bir süreçtir. Hayat arkadaşınız, bu geçiş döneminin yarattığı duyguların karmaşıklığından dolayı gereksiz endişelere düşebilir ve bu sorularla kendini yıpratabilir. Ona destek olarak, annelik görevini yerine getirdiğini ifade edin ve onu rahatlatmaya çalışın. Beklenmeyen endişeler bebeğe ya da anneye fayda sağlamayacaktır.

3. Lohusalık Dönemi Küçük Süprizler ile Mutluluk Aaçın

lohusalık bunalımı sürpiz hediye iyi gelebilir

Bebeğinizin gelişi ile evlilik hayatı, eski günlerinden oldukça farklı olacaktır. Eşlerin birlikte geçirdikleri romantik zaman, bebeklerin bakım zamanına dönüşecektir. Önceliğin her zaman bebeğin içinde olması, eşlerin birbirleriyle daha az ilgilenmesine ve daha az paylaşmasına neden olabilir. Lohusalık Dönemi, akşam eve getireceğiniz bir demet çiçek, onu mutlu edecek küçük bir armağan ve onu mutlu edecek küçük bir sürpriz, ya da zamanınızı yalnız geçirmenizi sağlayacak küçük bir sürpriz, evliliğinizi ve duygular daha sıcak hissettirir. Unutma, o bir anne olmasına rağmen, hala tek aşkın!

4. Annenin Fiziksel Değişiminin Kafaya Takılmaması Gerektiğini Aşılayın

Hamilelikten sonra kalan fazla kiloların verilmesi ve ödemin ayrılması vücuttan vücuda farklılık gösterir ve bu süreç her kadın için farklı çalışır. Anne olmanın duyarlılığı ve sorumlulukları ile eşiniz eskisi kadar güzel ve iyi hissettirmez. Bu durumda babanın onu eskiden olduğu kadar sevmediğini düşünebilir. Tabii ki, bunun geçici olduğunu hatırlatmak faydalı olacaktır. Hayat partneriniz, bu konuda sahip olabileceğiniz en iyi destek, her zaman sevdiğiniz gibi göstermek ve hissetmek önemlidir.

5.Gece Uykusunda Anneye Yardım Edin

Hamilelikte uyku düzeni
Hamilelikte uyku düzeni etkisi önemlidir

Belkide en önemlisi budur. Çünkü, Lohusa’nın en büyük sorunlarından biri, uyku düzenlerinin çok bozulduğu ve yeterince uyku uyuyamamasıdır. Vücudun kendini toparlamasında iyi bir uyku oldukça etkilidir. Ama bebeğiniz geceleri uyandığında, altının değiştirilmesi ya da beslenmesi gerekiyorsa, eşiniz uyanır ve bebeğinizle ilgilenir. Mümkünse, babalar, geceleri uyanarak, biberonla besleme ya da bebeği uyutmada anneye destek olabilir. İş günleri olmayan hafta sonları bunun için ideal olacaktır. Bebeğinize bakmak, alternatif bir çözüm olabilir.

Lohusalık Dönemi Babaları için Önerileri özetlersek

 • Lohusalık dönemii bir ebeveyn olarak, bebeğinizin kucağınızı aldığınız ilk andan itibaren, sizin için yeni bir süreç başlar. Şimdi en az 3 kişilik bir aileyiz. Topluluğa katılan yeni üyeniz bu dünyaya sizin gibi alışkın değil. Dünyaya alışmanız zaman alacaktır ve bu süreçte aileniz olarak yardımınıza ihtiyacınız olacaktır.
 • Bebek için bu süreç zor, anne için daha zor. ‘Lohusa’ terimi sırasında anne hem bebeğe hem de hayatındaki yeni durumlara alışmaya çalışır. Bu yeni durumlara alıştığınızda, zaman zaman zor zamanlar geçirebilirsiniz.
 • Babalar doğum sonrası dönemde anneye nasıl destek olurlar?
 • Baba akşam geldikten sonra, anne, sormadan bazı sorumluluklarını üstlenmelidir.
 • Baba, hafta sonlarında anneye yardımcı olabileceği durumları desteklemelidir.
 • Bebeğinizin iç çamaşırını değiştirirseniz, bir biberonla beslerseniz, sadece anneniz tarafından beslenmek ve uyumak için tekelleştirilen bir sorumluluk değildir. Bebeğin bu temel ihtiyaçları baba ve bebek arasındaki iletişim ve etkileşim için karşılaması çok önemlidir.
 • Bebeği bir veya birkaç saatliğine ayırabilecek bir akrabanız varsa, ebeveyn dışarıda vakit geçirmelidir.
 • Anne doğurduğu için bedeni ve kendini algılama zayıflayabilir. Aşırı kilolu ve iyi görünmüyor olabilir. Baba bu konularda anneye destek olmalı ve moralini yüksek tutmalı.
 • Lohusalık dönemi en stresli süreçlerden biri geceleri uyanmaktır. Eğer anne bebeği emzirmek yerine gazını çıkarmak ya da altını değiştirmek için uyanmak için uyanırsa, baba bu süreçte onu desteklemeye çalışmalıdır.
 • İkincisi aileye gelirse ve ondan daha büyük bir çocuk varsa, baba da büyük çocuğa karşı olan sorumluluğu anneye desteklemelidir. Mutlu çocuklar mutlu ailelerde büyüyebilir. Ebeveyn bir çocuk için ne kadar önemliyse, ebeveynler arasındaki ilişki o kadar önemlidir. Bu nedenle, hem anne hem de baba davranışları ve modelleri düzeltmeye özen göstermelidir.

İlginizi Çekebilir!

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir? Anne adaylarının herhangi bir sorun olmaması durumunda normal doğum ile bebeklerini …

1 Yorum

 1. Hem gebelik döneminde hem de doğum ve sonrasında babaların desteği gerçekten çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.