Ana Sayfa / Bebek / Mozart Müziklerinin Çocuk Zekasına Etkisi

Mozart Müziklerinin Çocuk Zekasına Etkisi

Ebeveynlerin çok sık duyduğu bir efsane, Avusturya besteci Wolfgang Amadeus Mozart müzikleri dinlemenin çocuğun zekasını artırabileceğini söyleyen Mozart etkisidir .

Mozart etkisi gerçek mi?

Fikir, sanat eğitimi savunucuları ve Mozart’ın bebek ve küçük çocuklara yönelik çalışmaları gerçekleştirildi. Bunu duyan bazı hamile kadınlar, göbeklerine bastırılmış kulaklıklar ile Mozart kayıtlarını çalabilecek kadar ileri gittiler.

Peki, bebek bekliyorum diyenler ya da bebek sahibi olanlar, Mozart etkisini ne kadar ciddiye almalı?

Mozart’ı dinlemenin çocukların bilimsel yeteneklerini geliştirdiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bütün bu fikir 1993 yılında yapılan küçük bir çalışmadan geliyor. Mozart’ın İki Piyano için Sonata’yı dinleyen üniversite öğrencileri mekansal bir akıl yürütme testinde mütevazı bir gelişme gösterdi. Bu bulgu, daha sonra 1997 yılında Don Campbell tarafından daha abartılı bir şekilde gündeme alındı. Campbell Mozart’ın müziğinin mucizevi güçleri hakkındaki iddiaları medyada uzun bir şekilde tekrarladı ve Mozart’taki zenginleştirme etkinlikleri için bir çılgınlık oluşturdu. Örneğin 1998’de, Georgia valisi eyaletteki tüm yeni doğmuş bebeklerin ebeveynlerine klasik müzik CD’leri göndermek için fon istedi.

O zamandan beri, bilim adamları Mozart’ın etkisi hakkında araştırmaları artırdığı ve bunun için kanıt bulamadığı iddiasını incelediler. Üniversite öğrencileriyle yapılan ilk deney 1999 yılında gözden geçirildi ve öğrencilerin spatial becerilerindeki artışın ihmal edilebilir olduğu tespit edildi. 2007’de Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Mozart ve çocuk gelişimi ile ilgili bilimsel literatürü incelemek üzere bir uzman ekibi görevlendirdi ve Mozart etkisi konusuna inanmak için hiçbir sebep bulamadılar .

 Klasik Müziğin Bebekler Üzerindeki Etkisi

Çoğu insanın “klasik” dediği müzik – Bach, Beethoven veya Mozart gibi bestecilerin eserleri diğer müziklerden farklıdır. Klasik müzik daha karmaşık bir müzik yapısına sahiptir. 3 ay kadar küçük bebekler bu yapıyı seçebilir ve hatta daha önce duydukları klasik müzik seçimlerini bile tanıyabilir.

Araştırmacılar, klasik müziğin karmaşıklığının, mekansal sorunları daha hızlı çözmesi için beynin temelini oluşturduğunu düşünüyor. Bu yüzden klasik müzik dinlemenin beyinde başka tür müzik dinlemekten farklı etkileri olabilir.

Bu, diğer müzik türlerinin iyi olmadığı anlamına gelmez. Müziğin, öğrenmeyi kolaylaştırabilecek ruh halimiz üzerinde olumlu etkileri olabilir.

İlginizi Çekebilir!

Vajinal bölgede kaşıntı nedeni

Maya mantarı vajinadaki az sayıda mantardır. Bu mantarın o bölgede çoğaltılması enfeksiyona neden olur. Bu, sıklıkla olan …

2 Yorum

  1. Gerçekten etkileyici bir bilgi. Değerli müzisyen Mozart’ın eserlerinin çocuk/bebek üzerinde kesinlikle pozitif bir etkisi var.
    Bilgiler için teşekkürler Admin..

  2. Gerçekten klasik müziğin bebekler üzerindeki etkisinin olumlu olduğunu gözlemledim. Teşekkür ederim bilgiler için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.