Ana Sayfa / Doğum / Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Anne adaylarının herhangi bir sorun olmaması durumunda normal doğum ile bebeklerini dünyaya getirmeleri hem anne hem de bebek için oldukça faydalıdır. Bu durumda yapılacak olan kontroller sırasında risk oluşmaması halinde doktor tarafından özellikle annenin ve bebeğin sağlığı açısından normal doğum önerilmektedir. Normal süresi tamamlandıktan sonra bebeğin kasılmalar ile doğumun başlaması sonucunda uzman doktor gözetiminde dünyaya gelmesi sağlamaktadır.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir

Normal Doğumun Bebek İçin Faydaları

Bebeğin normal doğum ile dünyaya gelmesi özellikle sağlığı açısından da faydalıdır. Bu noktada normal doğumun bebek için faydaları şunlardır;

  • Normal doğum ile doğan bebeklerin solunum problemleri oluşması riski oldukça azdır.
  • Bebekler anne memesini daha rahat kavrayabilirler.
  • Normal doğum sonucunda anne ile bebek arasındaki cilt teması daha hızlı oluşmaktadır.
  • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yoğun bakıma alınması riski oldukça azdır.
  • Normal doğum sırasında bebeğin ağız kısmına denk gelen bakteriler özellikle bağışıklık sistemi konusunda daha güçlü olmasının sağladığından faydalıdır.
  • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin bakımı daha kolay ve daha sağlıklı olduklarından sorun yaşanma riski daha azdır.

Normal Doğumun Anne İçin Faydaları

Normal doğum yapan annelerin sağlığı açısından bu durum sezaryen ile doğuma karşı oldukça faydalıdır. Bu nedenle herhangi bir risk durumu söz konusu olmaması halinde anne adaylarının mutlaka normal doğumun tercih etmeleri gerekir. Ancak bazı durumlarda anne veya bebek açısından riskler oluşması halinde bebeğin ve annenin sağlığını riske atılmaması gerekir. Herhangi bir risk olmaması durumunda normal doğumun anne açısından faydaları şunlardır;

Normal doğum ile annenin doğum yapması durumunda daha kısa süre içerisinde iyileşir. Kısa süre içerisinde iyileşmesi bebeğine kendisinin bakması açısından önemlidir. Normal doğum sonrasında annenin bir gece hastanede kalması ile taburcu işlemleri yapılır.

 

 

 

İlginizi Çekebilir!

Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık dönemi; doğumdan hemen sonra başlayan bir süredir. Yaklaşık 42 gün veya 6 hafta sürer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.