Ana Sayfa / Doğum / Suda Doğum

Suda Doğum

Suda Doğum Nedir?

Sudaki doğum, son yıllarda sıklıkla karıştırılan popüler bir fenomen haline gelmiştir. Sudaki doğum normal bir doğum sınıftır ve ağrıya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Doğum sırasında salgılanan endorfin hormonu, su ortamında daha kolay salınmaktadır. Sudaki doğum, anneyi doğum sırasında daha rahat hale getirebilir. Bebeğin, zaten su dolu bir ortamdan gerçek dünyaya geçmesindeki ani değişimleri önler. Sudaki anne ağrı kesiciler almadan normal doğum sürecini daha hızlı yapabilir. Annelerin çoğu sezaryen doğumunu tercih ediyor çünkü acı çekmek istemiyorlar. Ancak, suda doğum yapan bir anne normal doğumu daha az ağrılı bir şekilde yerine getirecektir.

Bebek için faydaları

Bebek, ortamı anne karnında olduğu gibi hisseder. Sıcak su annenin stresinde etkilidir, böylece bebek rahat doğar. Bazı kadınlar suda doğum yapmanın bebeğe zarar verdiğini düşünür. Sıcak su, hamile kadınların acı çekerken bile kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Bu nedenle su doğumu anne ve bebek için risk oluşturmaz. Aksine, anneyi rahatlatır ve doğumu kolaylaştırır.

Hangi durumlarda suda doğum yapılamaz?

• Erken doğumu olanlarda suda doğum yapılamaz.

• Bebek fazla kilolu ise, suda doğum yapılamaz.

• Annede çoklu gebelik varsa, enfeksiyon ve kanama riskine karşı yapılamaz.

• Bebek tersine döndüğünde.

• Suda ani karın olayları meydana geldiğinde.

Bu tür reaksiyonların geliştiği durumlarda, bir kişide suda doğurma riski bebek ve anne için risk altındadır. Çünkü bu durum anne ve bebek açısından çok tehlikelidir.

Suda doğumun riskleri

Çoğu insan su doğumunu tercih etmez, normal doğumu tercih ederler. Sıcak su annenin kan dolaşımını etkileyebilir. Anne, bebeğin doğum sırasında bebeği dışarı itmesiyle, bebeğin akciğerlerinin doğrudan suyla doldurulması riski vardır. Bu olay bebeğin doğduğu zaman suda tutulabilir ve nefes alırken suya çekilebilir. Bebek doğum kanalından çıktıktan sonra hava ile ilk teması yapar. Sudan çıktıktan sonra, göbek bağı kesilmelidir. Bebeğe bağlı olan göbek kordonu sudan çıkarılırken hasar görmediğine veya ezilmediği dikkat edilmelidir. Bazı riskler olsa da, normal doğum gibi şiddetli ağrı sorun değildir. Her doğum yönteminde anne ve bebek için her zaman bir risk vardır.

İlginizi Çekebilir!

Lohusalık Döneminde Anneye Nasıl Davranmalı

Lohusalık dönemi; doğumdan hemen sonra başlayan bir süredir. Yaklaşık 42 gün veya 6 hafta sürer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.