Suda Doğum

Suda Doğum

Suda Doğum Nedir?

Sudaki doğum, son yıllarda sıklıkla karıştırılan popüler bir fenomen haline gelmiştir. Sudaki doğum normal bir doğum sınıftır ve ağrıya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Doğum sırasında salgılanan endorfin hormonu, su ortamında daha kolay salınmaktadır. Sudaki doğum, annenizi doğum sırasında daha rahat hale getirebilir. Bebeğin, zaten su dolu bir ortamdan gerçek dünyaya geçmesindeki ani değişimleri önler. Sudaki anne ağrı kesiciler almadan normal doğum sürecini daha hızlı yapabilir. Annelerin çoğu sezaryen doğumunu tercih ediyor çünkü acı çekmek istemiyorlar. Ancak, suda doğum yapan bir anne normal doğumu daha az ağrılı bir şekilde yerine getirecektir.

Su doğum, popüler olmasına rağmen, anneler arasında sıklıkla tercih edilmemektedir. Suda havalandırmayı teşvik etmek önemlidir. Sudaki doğum normal doğumla karşılaştırıldığında ekstra risk taşımamaktadır. Fakat ikinci ve üçüncü günlerde çoğunlukla doğumda tavsiye edilir. İlk doğumda, gözyaşlarını doğru bir şekilde açmak için kontrollü kesimler doktorlar tarafından açılır. Ayrıca, risk grubundaki maternal adaylara erken doğum, annenin aktif genital enfeksiyonu geçirmesi veya çocuk geri dönüşü olması durumunda doğum yapılmamaktadır.

Bebek için faydaları

Bebek, ortamı anne karnında olduğu gibi yaratır. Sıcak su annenin stresinde etkilidir, böylece bebek rahat doğar. Bazı kadınlar suda doğum yapmanın bebeğe zarar verdiğini düşünür. Bununla birlikte, bebek gelişimini annenin rahminde tamamlar. Sıcak su, hamile kadınların acı çekerken bile kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Bu nedenle su doğumu anne ve bebek için risk oluşturmaz. Aksine, anneyi rahatlatır ve doğumu kolaylaştırır.

Hangi durumlarda suda doğum yapılamaz?

• Erken doğumu olanlarda suda doğum yapılamaz.

• Bebek fazla kilolu ise, suda doğum yapılamaz.

• Annede çoklu gebelik varsa, enfeksiyon ve kanama riskine karşı yapılamaz.

• Bebek tersine döndüğünde.

• Suda ani karın olayları meydana geldiğinde.

Bu tür reaksiyonların geliştiği durumlarda, bir kişide suda doğurma riski bebek ve anne için risk altındadır. Çünkü bu durum anne ve bebek açısından çok tehlikelidir.

Suda doğumun riskleri

Su doğurmayı düşünmek çok daha yaygın. Ancak çoğu insan su doğumunu tercih etmez, normal doğumu tercih ederler. Sıcak su annenizin kan dolaşımını etkileyebilir. Anne, bebeğin doğum sırasında bebeği dışarı itmesiyle, bebeğin akciğerlerinin doğrudan suyla doldurulması riski vardır. Bu olay bebeğin doğduğu zaman suda tutulabilir ve nefes alırken suya çekilebilir. Bebek doğum kanalından çıktıktan sonra hava ile ilk teması yapar. Sudan çıktıktan sonra, göbek bağı kesilmelidir. Bebeğe bağlı olan göbek kordonu sudan çıkarılırken hasar görmediği veya ezilmediği dikkat edilmelidir. Bazı riskler olsa da, normal doğum gibi şiddetli ağrı sorun değildir. Diğer doğumlardan gelen sular kasların rahatlamasına ve anneleri rahatça doğmasına izin verir. Her doğum yönteminde anne ve bebek için her zaman bir risk vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.