Vajinal bölgede kaşıntı nedeni

Vajinal bölgede kaşıntı nedeni

Maya mantarı vajinadaki az sayıda mantardır. Bu mantarın o bölgede çoğaltılması enfeksiyona neden olur. Bu, sıklıkla olan ve kadınları endişelendiren bir durumdur.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının nedenleri nelerdir? 

Bu tür enfeksiyonlar Candida olarak bilinen bir mantar türüne neden olur. Sağlıklı vajinada birçok bakteri ve daha az sayıda mantar hücresi vardır.

Belirtileri nelerdir?

Mantar enfeksiyonu vajina bölgesinde kaşıntıya neden olabilir. Cinsiyet veya idrar kaçırma söz konusu olduğunda yanma veya ağrıya neden olabilir. Bu semptomların çoğu, genellikle adet döneminden bir hafta önce kendini gösterir. Bununla birlikte, kadınlarda genital bölgenin sık görülmesi her zaman mantar hastalığının bir belirtisi değildir. Türk uzman İlker Günyeli, vajinal hepatitin olası oluşumu hakkında bilgi verdi. Türkiye basınına atıfta bulunmak suretiyle aşağıdaki bilgileri sunuyoruz:

Kadınlar genital susturma hakkında konuştuğunda akla gelen ilk vajinal mantar hastalığıdır. En sık gözlenen, candida albicans adı verilen mikroorganizmadır. Deride de tıpkı bebek gibi kızarıklık, kızarıklık, yanma, morarma ve kaşıntı semptomları görülür. Cinsel yolla bulaşır. Süt kesimi şeklinde beyaz bir drenaj varsa, durum daha da kötüdür.  Ancak yalnızca kadının cinsel organlarından alınan örneğin kaşıntının gerçek sebebinin mantar olup olmadığını bilmek mümkündür.

Bir kadın doğum uzmanı tarafından atanan kapsül, her iki cinsiyetten bir temsilci tarafından kabul edilmelidir. Kadının cinsel organlarının kızarıklığı ve şişmesi, steroidler ve antifungal kremlerle tedavi edilebilir. Her iki tarafın da tedavisi, hastalığın tekrar etmesini sık sık önlemek için çok önemlidir. Antibiyotikler, soğuk algınlığı, diyabet ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinada farklı asit seviyelerine neden olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tüm belirtileri de kaşıntıya neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık tespit edilirse, hastanın eşi de tamamen analiz edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Çalışmalar, bu semptomda ki dikkatsizlik nedeniyle kanserin yoğunlaştığını ortaya koydu. Bu nedenle, bayanın uzun süreli tedaviler için ihmal edilmemesi önerilir.

Nasıl tedavi edilir? 

Hamile kalamıyorsanız ve bundan muzdaripseniz, bu tür ilaçlarla tedaviye devam edebilirsiniz. Mantar önleyici bir krem ​​veya hap kullanarak kendinizi tedavi edebilirsiniz.

Belirtilerinizin hafif olduğunu düşünüyorsanız, kendini geliştirmeyi bekleyebilirsiniz. Mantar enfeksiyonları hamilelik sırasında daha sık görülür. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Birçok kadın bu durumda tekrar tekrar yaşar. Yılda dört kereden fazla yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Hekimin analizi, bu enfeksiyonların mesela diyabetin başka bir belirtisi olup olmadığını ortaya koyacaktır.

Bu enfeksiyonları önlemek mümkün müdür? 

Vajinal bölgeyi olabildiğince temiz ve kuru tutun. Ayrıca hava almasına yardımcı olacak iç çamaşırınızı giyin. Kalitesiz iç çamaşırlarından uzak durun. Günlük bezleri gün boyunca sık sık değiştirin.

Ondan kurtulmak istiyorsan sentetik iç çamaşırını at. Hoş kokulu tamponlardan, spreylerden ve hoş kokulu tuvalet kağıtlarından kaçının!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bebekbekliyorum.net kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler doktor tedavisinin yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir.