Ana Sayfa / Hamilelik / Vajinal bölgede kaşıntı nedeni

Vajinal bölgede kaşıntı nedeni

Maya mantarı vajinadaki az sayıda mantardır. Bu mantarın o bölgede çoğaltılması enfeksiyona neden olur. Bu, sıklıkla olan ve kadınları endişelendiren bir durumdur.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının nedenleri nelerdir? 

Bu tür enfeksiyonlar Candida olarak bilinen bir mantar türüne neden olur. Sağlıklı vajinada birçok bakteri ve daha az sayıda mantar hücresi vardır.

Belirtileri nelerdir?

Mantar enfeksiyonu vajina bölgesinde kaşıntıya neden olabilir. İdrar kaçırma söz konusu olduğunda yanma veya ağrıya neden olabilir. Bu semptomların çoğu, genellikle adet döneminden bir hafta önce kendini gösterir. Bununla birlikte, kadınlarda genital bölgede sık görülmesi her zaman mantar hastalığının bir belirtisi değildir. Türk uzman İlker Günyeli, vajinal hepatitin olası oluşumu hakkında araştırmalar yapmıştır. Türkiye basınına atıfta bulunmak suretiyle aşağıdaki bilgileri sunuyoruz:

Kadınlar genital kaşıntı hakkında konuştuğunda akla gelen ilk vajinal mantar hastalığıdır. En sık gözlenen, candida albicans adı verilen mikro organizmadır. Deride kızarıklık, yanma, morarma ve kaşıntı semptomları görülebilir. Cinsel yolla bulaşır. Süt kesimi şeklinde beyaz bir sıvı varsa, durum daha da kötüdür.  Ancak yalnızca kadının cinsel organlarından alınan örneğin kaşıntının gerçek sebebinin mantar olup olmadığını bilmek mümkündür.

Bir kadın doğum uzmanı tarafından atanan kapsül, her iki cinsiyetten bir temsilci tarafından kabul edilmelidir. Kadının cinsel organlarının kızarıklığı ve şişmesi, steroidler ve antifungal kremlerle tedavi edilebilir. Her iki tarafın da tedavisi, hastalığın tekrar etmesini sık sık önlemek için çok önemlidir. Antibiyotikler, soğuk algınlığı, diyabet ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar vajinada farklı asit seviyelerine neden olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tüm belirtileri de kaşıntıya neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık tespit edilirse, hastanın eşi de tamamen analiz edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Çalışmalar, bu semptomda ki dikkatsizlik nedeniyle kanserin yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bayanın uzun süreli tedaviler için ihmal edilmemesi önerilir.

Nasıl tedavi edilir? 

Hamile değilseniz ve bu vajinal kaşıntılardan muzdaripseniz, bu tür ilaçlarla tedaviye devam edebilirsiniz. Mantar önleyici bir krem ​​veya hap kullanarak tedavi edebilirsiniz. Mantar enfeksiyonları hamilelik sırasında daha sık görülür. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Birçok kadın bu durumda tekrar tekrar yaşar. Yılda dört kereden fazla yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. Hekimin analizi, bu enfeksiyonların  başka bir belirtisi olup olmadığını ortaya koyacaktır.

Bu enfeksiyonları önlemek mümkün müdür? 

Vajinal bölgeyi olabildiğince temiz ve kuru tutun. Ayrıca hava almasına yardımcı olacak iç çamaşırınızı giyin. Kalitesiz iç çamaşırlarından uzak durun. Günlük bezleri gün boyunca sık sık değiştirin. Hoş kokulu tamponlardan, spreylerden ve hoş kokulu tuvalet kağıtlarından kaçının!

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.