Ana Sayfa / Hamilelik / Yüksek Riskli Gebelik Nedir?

Yüksek Riskli Gebelik Nedir?

Yüksek riskli gebelik terimi, sağlıklı ve başarılı bir hamilelik ve doğum yapabilmek için ekstra bakıma ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Sıklıkla, kronik bir hastalığınız varsa veya sizi yüksek riskli kategoriye sokabilecek diğer faktörler ve koşullar varsa geçerlidir.

Normal bir gebeliğe başlamak ve sizi yüksek risk kategorisine sokan koşullar geliştirmek bile mümkündür. Hamileliğinizin yüksek risk altına girmesine neden olan ne olursa olsun, gebelik sırasında, doğum sürecinde veya doğumdan sonra bile hem sizin hem de bebeğinizin sorunları devam etmesi muhtemeldir.

Sorunlar hem anne hem de bebek için önemsiz derecede küçük veya hayati olabilir.Bu durumda doktorunuzun ekstra bakım ve izlem yapması gerekmektedir.

Yüksek Riskli Gebelik Teşhisi İçin Duygusal Destek

Yüksek riskli bir gebelik çok farklı duygular yaratabilir. Aslında, muhtemelen duyguların karışımını hissedeceksiniz. Bu duygular, bu duyguların yaratabileceği tüm stres ve endişeler yüzünden hamileliğinizin keyfini çıkarmasını zorlaştırabilir. Sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı hakkında endişelenebilirsiniz, ancak doktorunuz bu duyguları yönetmenize yardımcı olabilir.

Duygularınızı yönetmenize yardımcı olması için kullanabileceğiniz bilgi ve kaynaklar için sağlayabilirsiniz. Bu duyguları yönetmeye yardımcı olması için bir destek ağı oluşturmaya başlamalısınız. Destek, aile, arkadaşlar ve hatta diğer kadınlardan benzer bir durumda gelebilir. Düşüncelerinizin duygularını ve kaygılarını paylaşmak size bir çıkış noktası sağlayacak ve sizi bilgilendirmek ve duygularınızı daha fazla kontrol altında tutmak için yardımcı olacaktır.

Yüksek riskli gebeliğinizin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek pek çok sorunu ve komplikasyonu duyabilir ve okuyabilirsiniz. Endişelenmeyin bu mutlaka sağlıklı bir bebeğinizin olmayacağı anlamına gelmez. Korku ve endişe duyulduğunda bu anlarda size yardımcı olması için destek sisteminizi kullanarak duygularınızı yönetin.

Yüksek Riskli Gebelik Nedenleri

yüksek riskli gebelik nedenleri nelerdir?

Hamileliği yüksek riskli hale getirebilecek birçok faktör vardır. Daha önceki bir gebelikle ilgili sorunlar yaşadıysanız veya bir bebeğiniz erken kaybettiyseniz, bir sonraki gebelik sonuç olarak yüksek riskli kategoriye düşebilir.

Elbette, bu aynı sorunları tekrar yaşamanız anlamına gelmez, ancak daha önce gebelikle ilgili sorunlar doktorunuzun sağlığını ve gebeliğin ilerlemesini daha fazla izlemesine neden olabilir.

Hamilelik riskinizi arttıracak önceki sağlık koşullarınız varsa, hamile kalmadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamilelik sürecini sağlıklı ve güvenli bir şekilde izlenmesinde size yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bir hamileliği etkileyebilecek birçok koşulun bulunduğunu unutmayın:

 • Orak hücre hastalığı gibi kan hastalıkları
 • Preeklampsi gibi kronik böbrek hastalığı
 • Depresyon hem kaygıyı hem de depresyonu içerir
 • Yüksek tansiyon (tedavi edilmemiş yüksek kan basıncı bebeğinizin büyümesini geciktirebilir ve plasental abruptiona neden olabilir)
 • HIV veya AIDS ( HIV veya AIDS doğumdan önce bebeğe geçebilir)
 • Lupus
 • Annelik yaşı
 • Obezite (Obezite sonucunda bir sezeryan doğum gerekebilir)
 • Tiroid hastalığı (Tiroid durumu bebeğinize erken dönemlerde neden olabilir)
 • Tip 1 veya tip 2 diyabet. Hem tip 1 hem de 2 diyabet fetal makrozomiye neden olabilir  (büyük bir bebek doğurur).

Yüksek Riskli Gebelik Nasıl Tetiklenir

Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarının da hamileliği etkileyebileceğini unutmayın. Hamile kalmayı kolaylaştırma içinde uzak kalmamız gereken şeylerden biri olan sigara , aşırı alkol tüketimi ve  uyuşturucu kullanımı hamilelik sorunlarınız riskini artıracaktır. Aslında, gebelik sırasında alkol tüketimi, doğmamış çocuğunuzu , ölümcül olan birçok sağlık riskine maruz bırakır.

Ayrıca, sigara içerseniz, kilosu düşük bir bebek doğurabilir. Sağlıksız yaşam tarzı sorunu ile uğraşıyorsanız, bu sorunlarla ilgili yardıma erişebilmeniz için doktorunuza danışın.

Bazı sorunlar, bir kadın sağlıklı olsa bile oluşur. Bunların birçoğu açıklama yapılmaksızın tahmin edilemez veya gelişemez.
Bunlardan bazıları bunlarla sınırlı olmamak üzere aşağıdakileri içermektedir:

 • Sakat doğum
 • Gestasyonel diyabet
 • Büyüme sorunları
 • İkiz doğum
 • Preeklampsi

Yüksek Riskli Gebelik, Doğum Sancısını Etkiler Mi?

Yüksek riskli gebelik sırasında sancı sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, evde doğumların yanı sıra doğum merkezleri genellikle yüksek riskli gebelikler için söz konusu değildir. Bir hastane genellikle en iyi seçenektir ve uygun ekipman ve personel doğum sürecini yakından takip etmek ve bir şeyler ters giderse müdahale etmek için sıklıkla mevcut olan tek seçenektir.

Üstelik, ikiz doğum varsa, erkenden, özellikle yüksek riskli gebeliklerde, sancı vermeniz daha olasıdır. Preterm doğum yüksek riskli gebeliklerde sık görülür. Erken sancı, bebeğin etrafında aşırı miktarda amniyotik sıvı olması veya erken doğum eylemine neden olan diğer tıbbi durumlara neden olabilir.

Normal doğum yapmayı çok riskli hale getirecek durumlar da olabilir ve bunun sonucu olarak bir sezaryen doğum olması gerekebilir . Bu nedenle, doktorunuzla konuşarak  gerekebilecekler konusunda konuşmanız ve böylece zihinsel olarak hazırlanmanız ve neler bekleyebileceğinizi bilmeniz iyi bir fikirdir.

Yüksek Riskli Gebelik Komplikasyonlarını Azaltmak

Hamileliğiniz sırasında yüksek riskli kategoriye girerseniz, doğmamış çocuğunuzun kendiniz ve sağlığınızı artırmak ve gebelik komplikasyonlarını önlemek için yapabileceğiniz şeyler vardır:

 • Doktorunuzla birlikte bir ön görüşme ziyareti planlayın
 • Durumunuz hakkında elinizden geleni yapın
 • Tüm doğum öncesi randevularına gidin
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin ve doğru miktarda kilo verin ve mümkünse spor yapın
 • Eşinize, ailenize ve arkadaşlarınızdan destek isteyin
 • Psikolojik sorunlarınızı gözetin

İlginizi Çekebilir!

Hamile kadınlar neden aniden horluyor?

Bazı hamile kadınlar horlamaya başlar. Nedeni nedir? Bu konuda ne yapılabilir? Doğumdan sonra kayboluyor mu? “Tatlım, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.